هر آنچه که از جک خودرو و انواع آن باید بدانید

122بازدید شنبه 10 آذر 1397تاریخ امتیاز

هر آنچه که از جک خودرو و انواع آن باید بدانید

یکی از ابزارآلات مهم و ضروری در تعمیرگاه های خودرو ، جک می باشد . با استفاده از جک می توانید به راحتی وسایل نقلیه را از زمین بلند کنید ، جک ها ایمن و بسیار با اطمینان هستند و تا زمانی که از آن به درستی استفاده شود مشکلی برای کاربر ایجاد نمی کند ، به طور کل جک ها می توانند تمامی وزن های خودرو را به راحتی تحمل کنند و با بالابردن خودرو کاربر می تواند برای تعمیر نقاطی را که قبلا به آن دسترسی نداشت به آسانی دسترسی یابد ، جک های مختلفی وجود دارند که انتخاب مناسب آن علاوه بر ایمن شدن مکانیک ، خودرو هم نیز ایمن می گردد .

جهت تعویض تایر با استفاده از جک ها ، اتومبیل از سطح زمین مقداری  بالاتر قرار می گیرد و برای کار بیشتر اگر نیاز باشد از جک دوم باید استفاده کرد همچنین هنگام استفاده از جک ها باید نکات ایمنی را حتما رعایت کنید برای مثال ، اگر وسیله نقلیه شما از وزن 2 تن برخوردار باشد جک مورد استفاده شما باید حداقل دارای 2.5 تن وزن را داشته باشد و هرگز از یک جک برای وسیله نقلیه ای که از وزن سنگینی برخوردا است  استفاده نکنید .

انواع جک های مختلفجک , جک ایستاده , جک سوسماری

جک ایستاده

جک های ایستاده به شکل سه پایه ساخته می شوند و باید به صورت دقیق تنظیم شوند ، هنگامی که خودرو برداشته می شود پایه های جک ایستاده ، در جای خود قرار می گیرند و خودرو بر روی جک ها گذاشته می شود ، معمولا این پایه ها در سطوح های سخت و برای خودروهایی که وزن معمولی دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

جک های ایستاده در انواع مختلفی وجود دارند و بر اساس وزن و حداکثر ظرفیت طبقه بندی شده اند اغلب ، ارتفاع پایه جک بر اساس اینچ است  که ارتفاع آن از 13 تا 15 اینچ  و ظرفیت وزن آن از 2 تن تا 25 تن افزایش می یابد . جک های ایستاده برای انواع تعمیرات استفاده می گردد و فقط شامل تعویض تایرنمی باشد.

 

جک های سوسماری

جک های سوسماری برای تعمیرات خودرو استفاده می شود جک هایی که پروفیل سبک تری دارند تا حدی که به قدرت پمپ آسیب نرساند ، باعث افزایش قدرت مانور و چرخش در جک می شود که این خود می تواند استفاده از جک را آسان تر سازد اما دسته ای که نیرو را به پمپ وارد می کند  تاثیر بسیار زیادی در قدرت مانور و کارایی جک دارد این دسته باید قابلیت چرخش داشته باشد تا به راحتی در همه زاوایا قابل استفاده باشد قسمت بالابر هیدرولیکی جک را فعال می کند و زین جک یک دیسک دور است که با وسیله نقلیه ارتباط دارد . جک های زمینی جک های مناسبی هستند که در انجام کارهای مکانیک بسیار کاربرد دارد .

جک لوزی(جک قیچی)جک , جک لوزی , جک سوسماری

جک لوزی (جک قیچی ) یک نوع جکی می باشد که معمولا بیشتر افراد در ماشین های خود دارند و مزیت این جک ها اندازه مناسب و قابل حمل بودنش است و در بیشتر موارد جک به گونه ای با خودرو طراحی شده تا به مکان های خاص بالابر خودرو متصل گردد. در زیر خودرو نقطه ای وجود دارد که برای اتصال دادن جک تعبیه شده ، جک را در زیر خودرو قرار داده و نقطه قلاب را جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا اتومبیل از زمین بلند شود لازم به ذکر است که جک لوزی بسیار محکم و مقاوم هستند طوری که تولید کنندگان خودرو آن ها را با اتومبیل های جدید وارد می کنند ، همچنین این جک ها تنوع مختلفی دارند و تحمل وزن آن ها متفاوت است بنابراین در هنگام خرید دقت لازم را داشته باشید همچنین  جک قیچی از قیمت مناسبی برخوردار است .

جک هیدرولیک روغنی

جک هیدرولیک روغنی ، برای اجسام های مختلفی به عنوان جک دستی  استفاده می شود ، معمولا  این نوع جک با استفاده از نیروی هیدرولیکی جهت بلند نمودن خودرو های سنگین و تجهیزات های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد . جک روغنی ظرفیت های بسیار بالایی دارند و به راحتی قابل حمل هستند اما کاملا پایدار نمی باشند .

اغلب جک های هیدرولیکی دارای سیلندر ، پایه ، پیستون و پمپ آغشته به روغن هستند و با به کارگیری از پیستون فشار ، روغن تشکیل می شود و توسط شیر کنترل می گردد و عمل بلند کردن و پایین آوردن را انجام می دهند . این جک ها با توجه به وزنی که می توانند تحمل کنند تقسیم بندی می شوند جک های هیدرولیکی پایین تر می توانند بدون ایجاد مشکل تا سه تن را تحمل وزن داشته باشند .

نکته : هرگز نباید بر روی یک جک تنها ، در حالی که زیر ماشین کار می کنید تکیه کنید و باید از پایه های محوری جهت حمایت از آن استفاده کرد .

جک های لیفت

جک های لیفت مناسب وسایل های جاده ای هستند شاید خودروی شما در زمین های ناهموار خشک و یا مرطوب دچار نقص فنی شده  این جک ها در این نوع مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد و می توانند وزن های سنگین خودرو را تحمل کنند و برای خودرو های معمولی مناسب نیستند .

چرخ دستی جک

بسیاری از مکانیک ها از چرخ دستی جک استفاده می کنند زیرا بسیار سرعت بالایی دارد چرخ ها بدین معناست که شما به راحتی می توانید آن را حرکت دهید اما قبل از انجام این کار ابتدا اطمینان پیدا کنید که اهرم کوچک به سمت راست گذاشته شده باشد که با استفاده از انتهای دسته می توانید این کار را انجام دهید و برای پایین آوردن آن ، دسته را بیرون آورده و پیچش را جهت عقربه های ساعت بچرخانید و این کار به طور پیوسته انجام دهید تا آهسته تر حرکت کند .

براساس وزن خودرو جک های مخصوص می توانند  ، خودروهای  2 تا 4 تن را بلند کنند اما مدل های گوناگونی وجود دارند که برخی از مدل ها دارای کنترل ترمز دستی می باشند و برخی دیگر در هنگام استفاده از جک به صورت اتوماتیک قفل می شوند .

جک های چرخ دستی را می توان با اطمینان کامل بر روی خاک و شن استفاده کرد و به راحتی در این مکان ها خودرو را بالا می برد .