تیز کردن تیغه اره موتوری

250بازدید یکشنبه 30 تیر 1398تاریخ امتیاز

نحوه تیز کردن تیغه اره موتوریتیز کردن تیغه اره موتوری ، روش تیز کردن اره موتوی

اگر تیغه اره درخت بری دارید که کند شده ، با استفاده از روش های زیر می توانید دوباره تیغه ی تیز و برنده ای برای برش تنه ی درختان داشته باشید البته قبل از اقدام به تیز کردن پس از اطمینان کامل از ایمن بودن اره موتوری ، باید زنجیر اره را تمیز کنید برای این کار ترمز زنجیر را بکشید تا زنجیر آزاد شود تا بتوانید به راحتی هر گونه کثیفی و آلودگی را از روی زنجیر پاک کنید .

برای انجام بهترین کار در مرحله ی اول باید دفترچه راهنمای اره موتوری را کامل مطالعه کنید سپس سوهان مخصوص تیز کردن تیغه اره را تهیه کرده و به مشخصات سوهان بر روی لیبل سوهان توجه نمائید .

برای شروع مرحله دوم تیز کردن اره ، ابتدا نقطه شروع خود را با یک نشانگر( ماژیک ) مشخص کرده تا از دو بار تیز کردن یک دندانه خودداری شود ، سپس با توجه به نوع زنجیر و نوع اره سوهان مناسب را انتخاب کنید ، استفاده از سوهان مناسب باعث جلوگیری از برآمدگی زنجیر می شود .

برای تیز کردن دندانه حتما از کوتاه ترین دندانه شروع کنید  چرا که باعث می شود تا تمام دندانه ها طول یکسانی داشته باشند و شیاری یکنواخت در چوب ایجاد می کند

نکته : هر دندانه بیش از دو یا سه بار سوهان نخورد ، جهت سوهان زدن همیشه باید رو به جلو باشد و فشار زیادی هم وارد نشود . پس از اتمام مرحله ی سوهان زدن دندانه ها با سوهان گرد،  شروع مرحله ی سوهان زدن زائده های مقابل دندانه ها با سوهان تخت نرم می شود .

برای سوهان زدن دندانه ها همیشه جهت سوهان را عمود بَر تیغه نگه دارید .سوهان مخصوص تیز کردن اره موتوری ، نحوه تیز کردن اره موتوری

سوهان را طبق زاویه قرار گیری زنجیر قرار دهید این زاویه بین 25 تا 30 درجه می تواند تغییر کند برخی از اره موتوری ها ممکن است زاویه کمتری داشته باشند به همین دلیل بهتر است از مشخصات اره خود اطلاعات کافی داشته باشید و در آخر پس از تیز کردن تیغه زنجیر اره درخت بر ، روغن اره را نیز تعویض کنید .

 

مطالب مرتبط :

ابزار باغبانی