چسب 123 چیست ؟

79بازدید شنبه 15 تیر 1398تاریخ امتیاز

چسب 123  چیست ؟چسب123 چیست ، نحوه استفاده از چسب یک دو سه

چسب یک دو سه یک چسب قدرتمندیست که کاربرد بسیاری در مصارف مختلف پزشکی ، صنعتی و خانگی دارد قدرت چسب 123 به گونه ای است که می تواند در کم ترین زمان ممکن قطعات را به یکدیگر بچسباند و این یکی از ویژگی های مهم چسب 123 می باشد که توجه بسیاری از عموم را به خود جلب نموده ، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که چسب های 123 و یا همان چسب سیانواکریلات پس از باز شدن تا یک ماه قابل استفاده هستند و از نظر تاریخ انقضا ، عمر بسیار کم تری نسبت به چسب های دیگر دارند همچنین این نوع چسب 123 سمی نیز می باشد .

چسب فوری قطره ای که بر پایه سیانوآکریلات است در کشور ایران به نام چسب 123 شناخته شده است  . همانطور که ذکر شد چسب 123 به دلیل پوشش دهی بسیار بالا و قدرت چسبندگی بالایش در بازار طرفداران بسیار زیادی دارد . احتمالا در بازارانواع  چسب mdf ، چسب همه کاره ,  چسب قطره ای فوری را دیده اید این نوع چسب ها همان بر گرفته از یک محصول چسب یک دو سه می باشند .

چسب های 123 از دو جزء ساخته شده اند که یکی چسب و دیگری اسپری شتاب دهنده است و زمانی که این دو نوع ماده با یکدیگر ترکیب می شوند باعث می شود که قطعات سریعتر و در مدت زمان بسیار کمی به یکدیگر بچسبند .

چسب های 123 ، برای چسباندن چرم ، سرامیک ، پلاستیک ، نئوپان ، ام دی اف و ... بسیار مناسب و پرکاربرد است .

انواع مختلف چسب های 123 با برندهایی متفاوت مانند چسب میتراپل ، چسب akfix ، چسب پاتکس آلمان ، چسب استارباند ،   و ... در بازار موجود هستند که نسبت به سایر چسب های دیگر قدرت چسبندگی بالایی دارد .

نحوه استفاده از چسب یک دو سه

در اولین مرحله برای اثربخشی بهتر چسب ، ابتدا باید سطح مورد نظر را از هرگونه آلودگی و کثیفی تمیز و خشک کنید . پس از تمیز نمودن سطح اسپری فعال کننده را روی سطح  مورد نظر اسپری کرده تا تبخیر شود و پس از این کار سطح را با چند قطره چسب آغشته کنید . برای این که چسبندگی عالی سطح داشته می توانید آن را در جای مناسب قرار داده به مدت 10 الی 15 ثانیه محکم نگه دارید این کار باعث نتیجه بهتر می شود .

نکات ایمنی در حین استفاده از چسب

در این مقاله سعی شده تا چندین نکات ایمنی در هنگام استفاده از چسب را به شما ارائه دهیم که موارد ذیل می باشد :

  • بخاری که از اسپری چسب ایجاد می شود برای سلامتی انسان بسیار مضر است بنابراین تا حد ممکن از استشاق آن خودداری کنید .
  •  سعی کنید عمل چسب کاری را در یک محیط باز و جایی که تهویه مناسب داشته باشد انجام دهید .
  • یکی از خطرات چسب 123 ، کشیدن سیگار در حین چسباندن شی ء می باشد بنابراین از روشن کردن آتش و یا سیگار خودداری نمایید چرا که این نوع چسب ها قابل اشتعال می باشند .
  • سعی کنید چسب به پوست و یا چشم ، برخورد نکند و اگر چنین اتفاقی افتاد با آب فراوان شستشو دهید .
  • چسب123 باید در دمای مخصوص نگهداری شود ، از قرار دادن چسب در تابش مستقیم نور خورشید و دما بالای 50 درجه سانتی گراد خودداری شود .

حلال چسب 123 چیست ؟

برای نرم کردن چسب های یک دو سه استون است که می تواند قطعات چسبیده را از یکدیگر جدا کند حلال های دیگری مانند دی کلرومتان ، نیترومتان ، دی متیل سولفواکسید نوعی حلال هستند که برای از بین بردن سیانواکریلات ( چسب 123 ) مورد استفاده قرار می گیرند . از حلال استون معمولا برای جدا نمودن چسب از روی قطعاتی مانن فلز ، سنگ ، شیشه ، و پارچه های بدون رنگ استفاده می کنند و برای جدا کردن قطعاتی مانند لاستیک ، نایلونی و پلاستیک مناسب نیستند .

روش دیگربه غیر از استون برای از بین بردن چسب سرکه است ، مقداری از سرکه را در یک پارچه تمیز آغشته کرده و آن را بر روی سطحی که چسبی می باشد قرار دهید و اگر پارچه خشک شد مجددا با سرکه آغشته کنید این کار را تا زمانی انجام دهید که قدرت چسب را از بین ببرد و بتوانید چسب را از سطح جدا کنید .

روش بعدی که می تواند چسب را جدا کند شعله مستقیم است که فقط برای قطعه های فلزی و سنگی کاربرد دارد زیرا حرارت صدمه ای به قطعه فلزی و یا سنگی نمی رساند . برای این کار بهتر است فندک را روی سطح چسبی نگه دارید این کار به راحتی چسب را از روی سطح جدا می کند .

نکته : برای استفاده از این روش حتما از یک دستکش و ماسک ایمنی استفاده نمائید  .