قیچی ورق بر چیست و چه کاربردی دارد ؟

73بازدید شنبه 19 مرداد 1398تاریخ امتیاز

آشنایی با قیچی ورق بر ( قیچی پی وی سی بر )قیچی ورق بر چیست ، کاربرد قیچی ورق بر

قیچی ورق بر یک ابزار دستی  پر کاربردیست که برای برش ورق های فلزی استفاده می شوند چرا که ورق های فلزی وزن سنگینی دارند و علاوه بر آن انعطاف پذیر نیستند بنابراین برش آن با ابزاری دیگر بسیار کار دشواری می باشد .

انواع قیچی ورق بر

قچی ورق بر بر اساس کاربردهای آن ، به سه دسته با رنگ هایی مشخص تقسیم بندی می شوند که کاربردهای متنوعی دارند .

1-قیچی ورق بر مستقیم بر ، دارای دسته زردآشنایی با قیچی ورق بر ، کاربرد قیچی ورق بر

2-قیچی ورق بر چپ بر ، دارای دسته قرمز

3- قیچی ورق بر راست بر ، دارای دسته سبز

قیچی ورق بر مستقیم همانطور که از اسمش مشخص است ، به طور مستقیم ورق های فلزی را برش می دهد . قیچی فلز ی چپ بر ، برش های زاویه دار به سمت چپ را انجام میدهد و معمولا برای کسانی که چپ دست هستند قیچی ورق بر چپ بر بسیار مناسب است و همانطور که گفته شد قیچی های چپ بر موجود در بازار دارای دسته ی قرمز رنگ می باشد اما قیچی فلزبر  راست بر ، برش را از زوایه راست انجام می دهد و برای کسانی که راست دست هستند طراحی شده است .

کاربرد قیچی ورق بر

قیچی فلز بر  به دلیل استفاده آسانی که دارد و قدرت اهرمی که ایجاد می کند برای کسانی که در صنف حلب سازی فعالیت دارند بسیار مناسب و کاربردی است چرا که با استفاده از ابزار قیچی ورق بر ، از آسیب رسیدن به ورق در حین برش جلوگیری می کند و ایمنی کاربر را نیز افزایش می دهد بنابراین با استفاده از قیچی فلز بر، کاربر می تواند برش های دقیق تری را انجام می دهد .

روش استفاده صحیح از قیچی ورق بر

در اولین مرحله برای برش فلز ، ابتدا باید نوع قیچی را که برای کارتان مناسب است انتخاب کنید . علامت گذاری طرح برش روی ورق دومین مرحله مهم برای برش ورق های فلزی می باشد چرا که با علامت گذاری ، قطعا برش آسان تر و دقیق تری خواهید داشت . در مرحله بعد دهانه ی قیچی را تا آن جایی که امکان پذیر است باز کرده و یک برش بزرگ روی ورق ایجاد کنید. قسمت بریده شده فلز را به سمت بالا خم کنید تا در ادامه برش ، برشکاری راحت تری داشته باشید .

اگر قصد  برش  به شکل دایره ای را دارید قیچی  راست بر و یا قیچی چپ بر را انتخاب کنید بنابراین برای برش دایره ای ابتدا باید سوراخی روی فلز ایجاد کرده سپس با یکی از قیچی های ذکر شده تا رسیدن به دایره برش را کامل انجام دهید . همچنین برای برش لبه ها نیز می توان از این نوع قیچی استفاده نمود .

همانطور که گفته شد قیچی های ورق بر ، بر اساس سه نوع تقسیم بندی می شوند که ممکن است در حین کار به هر سه نوع قیچی نیاز پیدا کنید . همچنین انواع قیچی ورق بر با کاربردهایی متفاوت مانند قیچی ورق بر نووا ، قیچی بر ورق بر واستر و .... در بازار به فروش می رسند که از نظر قیمت نیز با یکدیگر متفاوت اند . 

نکات مهم در حین استفاده از قیچی آهن بر

  • برای برش فلزات باید تیغه های قیچی فلز بر ، تیز و برنده باشد تا بتوان برش دقیقی را انجام داد بنابراین به تیغه های قیچی ، در حین خرید قیچی ورق بر دقت نمائید .
  • به دلیل تیز بودن بسیار زیاد قیچی آهن بر ، حتما در حین استفاده از این نوع قیچی ها از دستکش ایمنی استفاده کنید تا از آسیب رسیدن به دستتان در حین کار با قیچی ورق بر ، جلوگیری شود .
  • از قیچی ورق بر ، استفاده مناسبی داشته باشید برای مثال این نوع قیچی ها برای برش ورق های فلزی نازک ساخته شده است و برای برش فلزات ضخیم ، سیم های کلفت مناسب نیستند ، استفاده نامناسب از ابزار قیچی ورق بر ، باعث کند شدن تیغه قیچی شده و طول عمر قیچی را کاهش می دهد بنابراین از ابزاردستی مانند قیچی فلز بر ، برای برش حلب ، آلومینیوم و فلزات سبک استفاده نمائید . اگر برای برش فلزات ضخیم به یک قیچی مناسب نیاز دارید ، قیچی آهن بر انتخاب مناسب و ایده آلی می باشد .
  • قبل از استفاده از قیچی فلز بر ، حتما روغن کاری کنید تا علاوه بر برش دقیق تر ، برشکاری سریع تری نیز داشته باشید .
  • در حین استفاده از قیچی ورق بر ، فشار بیش از حد به قیچی وارد نکنید چرا که این کار تیغه را منحرف می کند و باعث می شود ورقه ها لبه دار شوند .