گاز انبر چیست ؟

147بازدید یکشنبه 20 مرداد 1398تاریخ امتیاز

آشنایی بیشتر با گاز انبر و انواع آنآشنایی بیشتر با گاز انبر ، گاز انبر چیست

گاز انبر از نوع انبرآلات دستی پر کاربرد است که نام دیگری به نام گاز آرماتور نیز دارد . از گاز آرماتوربندی در کارگاهایی مانند کارگاه های ساختمانی ، کارگاه نجاری و آهنگری بسیار استفاده می شود . همچنین ابزار گاز انبر در مدل ها و شکل های مختلفی تولید می شوند و مانند انبردست و سیم چین  برای نگه داشتن قطعه ای و یا برش قطعات مختلف و حتی بیرون کشیدن میخ مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع گاز انبر بر اساس نیاز کاربر

گاز انبر نجاریگاز انبر نجاری ، انواع گاز انبر

یکی از بهترین گاز انبرهای موجود در بازار که بسیاری از نجارها از آن استفاده می کنند گاز انبری به نام گاز انبر نجاری است . نجاران برای بیرون کشیدن منگنه و یا میخ از داخل چوب از این مدل گاز انبر استفاده می کنند . نوک گاز انبرهای نجاری به شکل مخروطی است و دهانه ی بسیار قدرتمندی دارد و به آسانی می تواند بدون آسیب رساندن به قطعه ، میخ را از قطعه جدا کند . تفاوت گاز انبرهای نجاری با گاز انبرهای دیگر این است که گاز انبرهای نجاری نسبت به گاز انبرهای دیگر بزرگ تر بوده و نوک دهانه ی  آن ها نسبت به گاز انبرهای دیگر عریض تر است .

گاز انبر آرماتوربندی

گاز آرماتوربندی برخلاف گاز انبرهای نجاری علاوه براین که بسیار تیز و برنده است بلکه نوک تختی دارد  و به راحتی می تواند قطعاتی مانند سیم ، سیم مفتول و ... ببرد . یکی از کاربردهای گاز آرماتور بندی در مشاغلی مانند جواهرسازی است که برای برش فلزات مورد استفاده قرار می گیرد . عملکرد گازانبر آرماتوربندی ، مانند انبر کف چین می باشد زیرا به دلیل نوک تختی که دارد و دهانه ی تیز و برنده اش قطعات را مانند کف چین از ته می برد .  از ویژگی های دیگر گاز آرماتوربندی می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود :

  • گاز آرماتور بندی ، توانایی برش پیچ با ضخامت 6 میلیمتر را دارد
  • گاز انبر آرماتوربندی ، قابلیت خم کردن و پیچاندن سیم و مفتول را دارد

گاز انبرها در سایزهای گوناگونی تولید و عرضه بازار می شوند برخی از گاز انبرها دارای دسته کوتاه و برخی از آن ها دارای دسته بلند می باشند که هر کدام کاربردهای خاصی دارند . استفاده از گاز انبر دسته کوتاه سهولت را در حمل و نقل برای کاربر فراهم می کند اما با استفاده از گازانبر دسته بلند نیز ، می توان انرژی بیشتری را وارد کرد . برخی از مدل های گاز انبرشکل  لبه های کناری دهانه آن ها تخت است و تخت بودن آن برای ضربه وارد کردن مورد استفاده قرار می گیرد و نوع کاربرد آن ها همانند ابزار چکش می باشد .

انواع دیگر گاز انبرهایی که در بازار به فروش می رسند دارای دو آرواره انبر با لولاهای ترکیبی به یکدیگر متصل اند . این مدل گاز انبر قدرت فوق العاده بالایی دارد و برای برش منگنه ، سیم و قطعات های فلزی دیگر مناسب و کاربردی است . لولای اول دهانه را می بندد و لولای دوم به عنوان یک اهرم قدرتمند عمل می کند و باعث افزایش نیرو شده و سهولت کاربر را برای برشی آسان تر فراهم می کند .  

امروزه گاز انبرها با برند و مدل های گوناگونی  مانند گاز انبر میخ کش نووا ، گاز آرماتور نووا و ... در بازار با قیمت های مختلفی به فروش می رسند .