اور فرز نجاری و کاربردهای آن

677بازدید چهارشنبه 23 مرداد 1398تاریخ امتیاز

اور فرز نجاری چیست و چه کاربردی دارد ؟اور فرز چیست ،کاربرد اورفرز

اورز فرز ابزاریست که در رده ابزارآلات دستی قرار می گیرد و برای مشاغل هایی مانند نجاری ، مبلمان سازی ، کابینت سازی و در کل کسانی که با چوب سر و کار دارند کاربرد دارد . آیا می دانید کاربرد اور فرز چیست ؟ ما در این مقاله کاربرد و ویژگی های مهم یک اور فرز نجاری مناسب را شرح می دهیم بنابراین اگر از این دستگاه اور فرز اطلاعات کافی ندارید تا آخرین مطالب با ما همراه باشید .

دستگاه اور فرز نجاری ، برای ایجاد شیار و شکل دادن به لبه های چوب مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر شکل ظاهری همه ی اورفرزها ، شبیه یکدیگر هستند و شاید در امکانات و قابلیت هایی که دارند با یکدیگر متفاوت باشند و می توان گفت روش استفاده از اورفرز یکسان است .

امروزه در بازار انواع اورفرز نجاری با برندهای مختلفی مانند اور فرز نجاری ماکیتا ، اور فرز نجاری رونیکس ، اور فرز نجاری توسن و ... به فروش می رسند همچنین قیمت اورفرزنجاری با توجه به کیفیت و نوع برندی که دارند متفاوت است .

انواع اور فرز نجاری

  • اور فرز با پایه ثاباور فرز چیست ، کاربرد اورفرز
  • اور فرز با پایه متحرک

اورفرز با پایه ثابت ، دارای یک میز است و برای ایجاد شیارهای کم عمق و با ضخامت کم استفاده می شود اما اورفرز با پایه متحرک به کاربر این اجازه را می دهد که با دو دسته ای که دارد ، شیارهایی با عمق بیشتری ایجاد کند و معمولا نجاران به اور فرز پایه متحرک اورفرز دستی نیز می گویند و به دلیل کاربرد بسیارش توجه بسیاری از کسانی که با چوب سر و کار دارند را جلب نموده است .

اجزای مختلف اورفرز نجاری

مهم ترین بخش از اجزای اور فرز ، کولت نگهدارنده تیغچه است همچنین برای نصب تیغچه باید ابتدا پایه تیغچه را داخل کولت قرار داده و با چرخاندن مهره که توسط آچارهای خود دستگاه انجام می شود پایه در جای خود ثابت می ماند .

نکته : توجه نمائید که حتما تیغچه را در جای خود محکم نموده اید و قبل از این که دستگاه را روشن کنید از جایگذاری دقیق و محکم تیغچه مطمعن شوید .

یکی دیگر از اجزای مهم ابزار اورفزر نجاری ، تیغچه آن است که در مدل های مختلف اورفرز متفاوت می باشد . ساخت تیغه اور فرز در هر شکلی که بخواهید در بازار به فروش می رسد و فقط باید تیغه را متناسب با دستگاه اورز فرز خریداری کرده و نصب نمود .

در همه ی اورفرزها ، کلیدهایی ساخته شده اند که برای روشن و خاموش کردن دستگاه می باشد . این کلیدها ممکن است دیمردار و یا بدون دیمردار باشد از آن جایی که بهترین حالت برای استفاده از این دستگاه حالت دور بالا می باشد باید از همه ی توان دستگاه برای چرخش استفاده شود .

 باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از استفاده از اورفرز ، باید مهارت صحیح استفاده کردن از اورفرز را بدانید چرا که هرچه مهارت بیشتری داشته باشید خطرهای احتمالی نیز کم تر خواهند بود .

نکات مهم در حین استفاده از اورفرز

1- قبل از این که دستگاه اور فرز را به کلید برق متصل می کنید حتما ، از خاموش بودن کلید اورفرز مطمعن شوید .

2- در هنگام استفاده از اور فرز ، عینک ایمنی ، ماسک و گوشی ایمنی فراموش نشود

3-قبل از روشن شدن دستگاه ، از محکم بودن تیغه در کولت مطعمن شوید .

4- همانطور که می دانید اورفرزهای نجاری ، از سرعت بالایی در حین کار برخوردار است بنابراین هنگام کار با این ابزار از هر دو دست نگهداری شود .