مزایا و معایب استفاده از اسپری رنگ

197بازدید شنبه 26 مرداد 1398تاریخ امتیاز

رنگ آمیزی با اسپری رنگ چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد ؟

همانطور که می دانید به روش های مختلفی می توان سطوح ساختمانی مانند سقف و دیوار را رنگ آمیزی نمود .  اما گر خودتان قصد رنگ آمیزی را دارید و می خواهید با سرعت بیشتری رنگ آمیزی انجام شود استفاده از اسپری رنگ کار شما را آسان تر می کند  . در این مقاله شما را با ویژگی های اسپری رنگ و یا همان پاشنده دستی و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا می کنیم تا با کسب اطلاعات کافی رنگ آمیزی دقیق و سریع تری را انجام دهید .

مزایای اسپری رنگ برای رنگ آمیزیمزایای اسپری رنگ ، کاربرد اسپری رنگ

1-سرعت ، یکی از مزایای مهم اسپری رنگ می باشد . چرا که با استفاده از اسپری رنگ می توانید در مدت زمان بسیار کمی دیوار بزرگی را رنگ آمیزی کنید و در مقایسه با ابزاررنگ های سنتی مانند قلم مو ، که بسیار وقت گیر است از اتلاف وقت شما جلوگیری می کند .

2-پاشش رنگ با استفاده از اسپری رنگ ، باعث می شود رنگ آمیزی یکنواختی ایجاد شود  زیرا با استفاده از اسپری رنگ ، پاشش رنگ به صورت یکنواخت است و رنگ های تیره و روشن در قسمت های رنگ شده به جا نمی گذارد . 

3-اسپری رنگ می تواند فضای بسیار بزرگی را با هر بار پاشش اسپری ، رنگ کند و حتما باید در حین اسپری کردن فاصله اسپری رنگ با دیوار را رعایت نمائید .

4-از دیگر ویژگی های مهم رنگ اسپری این است که نسبت به سایر رنگ ها ، قابلیت خشک شدن سریع را دارد و همین ویژگی از اتلاف وقت کاربر جلوگیری می کند .

4-با استفاده از اسپری رنگ دیگر کثیف کاری هایی که با غلطک و یا قلم مو انجام می شد را ندارید وفقط کافیست روزنامه ای روی زمین انداخته تا رنگی که بر اثر پاشش رنگ می ریزد محدوده را کثیف نکند و دیگر نیازی نیست تمام کف خانه را تمیز کنید .

5-اسپری رنگ می تواند نقاط هایی که به آن دسترسی نیست را  بدون نیاز به قلم مو رنگ آمیزی کند 

6- اسپری رنگ های مختلفی با برندهایی متفاوت مانند رنگ دوپلی کالر ، اسپری رنگ کاسپین و... در بازار به فروش می رسند که از نظر کیفیتی نیز متفاوت اند . البته لازم به ذکر است علاوه بر مزایایی که اسپری رنگ ها دارند , دارای معایب هایی نیز می باشند .

معایب اسپری رنگ

  • در مقایسه با رنگ های لاتکس ، اسپری رنگ ها ترکیب رنگ کم تری دارند ، بنابراین انتخاب در تنوع رنگ برای کاربر کمتر است .
  • از نظر قیمت اسپری رنگ نسبت به قوطی رنگ ها قیمت  بالاتری دارد  و برای رنگ آمیزی  یک دیوار باید از چند اسپری رنگ استفاده نمود .
  •  اسپری رنگ ها معمولا روغنی هستند ، به همین دلیل اگر به دستتان بپاشد از بین بردن رنگ از روی دستتان کار سختی می شود و باید از محلول های پاک کننده قوی استفاده نمائید .
  • معمولا اسپری رنگ ها سمی می باشند و بهتر است در حین استفاده از اسپری رنگ ، از یک ماسک تنفسی استفاده نمائید .
  • شاید برای شما رنگ آمیزی با اسپری رنگ کار ساده و آسانی به نظر بیاید اما اینطور نیست اگر از اسپری رنگ به صورت صحیح استفاده نکنید و فاصله اسپری با دیوار را رعایت نکنید رنگ های پاشیده شده بر روی دیوار ممکن است به صورت یکنواخت در نیاید .
  • برای رنگ آمیزی با اسپری رنگ باید دستگاه مخصوص اسپری رنگ را به همراه داشته باشید و بدون آن کارتان سخت خواهد شد .

نکاتی که برای رنگ آمیزی با اسپری رنگ باید رعایت شود به شرح ذیل است :

ابتدا باید قوطی رنگ را چند بار تکان دهید .

حتما فاصله بین سطح و اسپری رنگ را رعایت کنید و معمولا این فاصله باید تا 17 سانتی متر باشد و حتما فاصله را در حین رنگ آمیزی کم و زیاد کنید .

هر سطحی را دوبار اسپری کنید برای دو بار اسپری زدن حتما اجازه دهید رنگ اولیه کامل خشک شود و سپس شروع به اسپری کردن مجدد نمائید . بنابراین نیازی نیست همان اول کار به یک نقطه متمرکز شوید رنگ اولیه را باریک بزنید تا رنگ یکنواختی دربیاید .

کیفیت و جنس رنگ برای رنگ آمیزی بسیار اهمیت دارد بنابراین رنگی را انتخاب کنید که از نظر کیفیتی و برند قابل اطمینان باشد .

برای رنگ آمیزی حتما از یک ماسک استفاده کنید چرا که اسپری رنگ ها در هوا پخش می شوند و ممکن است بوی آن شما را دچار مسمویت کند .

قوطی رنگ ها را در مکان هایی که  حرارت زیادی دارند قرار ندهید و در فضاهای خشک و خارج از فضای خانه نگهداری نمائید .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ابزارآلات دیگر وارد لینک ذیل شوید :

رنگ آمیزی با قلم مو

نحوه رنگ آمیزی با قلم مو و غلطک