معرفی پیستوله رنگ و انواع آن

300بازدید دوشنبه 28 مرداد 1398تاریخ امتیاز

معرفی پیستوله و انواع آنپیستوله چیست ، کاربرد پیستوله رنگپاش

پیستوله یک ابزار برای پاشش رنگ است که در افزایش سرعت نقاش ها بسیار تاثیر گذار می باشد چرا که پیستوله ها جایگزین ابزارهای قدیمی مانند قلم مو شده اند و همانطور که می دانید ابزارهای سنتی مانند قلم مو  انرژی و وقت بسیار زیادی از کاربر می گیرد . انواع پیستوله با کاربردهایی متفاوت در بازار به فروش می رسند که ما در این مقاله سعی داریم با معرفی پیستوله های مختلف شما را با پیستوله بیشتر آشنا کنیم .

پیستوله رنگ پاش برقی

پیستوله برقی که به آن رنگ پاش برقی نیز می گویند یکی از پرکاربردترین پیستوله ها برای رنگ پاشی می باشد . دستگاه پیستوله رنگ برقی ، یک اسپری در یک پوشش فلزی و یا پلاستیکی است که هوا را درون خود ذخیره می کند و به همراه رنگی که در مخزن آن وجود دارد به بیرون پرتاب می کند . یکی از متداول ترین عملکرد عالی پیستوله برقی این است که رنگ و هوا را در مخزن نگهداری می کند و آن را به ذرات پودر شده تبدیل کرده و سپس به بیرون اسپری می نماید .

نکات مهم پرکاربرد پیستوله رنگ پاش برقیانواع پیستوله رنگپاش ، کاربرد پیستوله رنگپاش

 

رنگی که پیستوله برقی در داخل آن قرار دارد باید به صورت یکنواخت باشد بدین معنی که هر گونه ذرات اضافه در مخزن پیستوله نباید قرار بگیرد .

به دلیل این که بیشتر رنگ ها برای کار با قلم مو آماده می شوند برای استفاده رنگ با پیستوله باید قبل از اضافه نمودن به مخزن کاملا رقیق شود . برای این کار می توانید از قیف رقیق سازی استفاده کرد و غلظت رنگ را مشخص کنید . البته لازم به ذکر است که آنتی سپتیک و موادهای لکه زدای چوب به رقیق کردن نیازی ندارند .

نکته : برای رقیق کردن رنگ از تینر فوری استفاده نکنید برای رقیق سازی رنگ تینرهای روغنی و یا معمولی انتخاب مناسبی می باشد .

پیستوله بادی چیست ؟

رنگپاش بادی با یک کمپرسور باد عمل رنگ کاری را انجام می دهد پیستوله بادی و یا همان رنگپاش پنوماتیکی به 2 دسته حرفه ای و خانگی تقسیم بندی می شوند . همچنین برای خرید پیستوله بادی باید به حداکثر فشار عملکرد ، غلظت رنگ ، دقت پاشش آن ، جنس بدنه پیستوله و نازل دقت نمود . اگر از فولاد ضد زنگ برای ساخت پیستوله رنگپاش استفاده شود طول عمر پیستوله را تا حدی افزایش می دهد .

کاربرد پیستوله بادی

 پیستوله های بادی معمولا چند ابزار دیگر نیز با خود به همراه دارند این قطعات شامل موارد زیر است :

  •  آچار برای باز شدن قطعات
  •  فرچه برای تمیز کردن قطعه های پاک شده
  •  فیلتر جهت قرار گرفتن در محل اتصال مخزن به پیستوله

از ویژگی های مهم فیلتر این است که باعث می شود ذرات کوچک به داخل مخزن پیستوله وارد نشود . با استفاده از آچار نیز می توانید پس از هربار استفاده قطعات پیستوله را از هم جدا کنید و با فرچه ای که در اختیار دارید پیستوله را تمیز کنید .

در رنگپاش های بادی غلظت رنگ به صورت حسی و تست خروجی قطعه کار تشخیص داده می شوند و باید کاربر مهارت بسیار زیادی درتشخیص غلظت رنگ داشته باشد .

 انواع رنگ پاش بر اساس سیستم رنگ رسانی

سیستم رنگ رسانی کاسه رو چیست ؟

در مدل پیستوله رنگ پاش کاسه رو ، کاسه روی رنگ پاش قرار دارد و رنگ بر اثر نیروی وزنی که دارد و یا می توان گفت بر اثر جاذبه زمین به کلاهک پیستوله پخش می شود .

سیستم اسپری سیفونی و یا کاسه زیر چیست ؟

پیستوله رنگ پاش کاسه زیر ، کاسه رنگ در زیر رنگپاش قرار دارد و زمانی که هوا با سرعت زیاد از یک جای تنگ رد می شود یک نوع حالت مکش ایجاد می کند .

پیستوله کاسه زیر با فشار هوا از طریق سوراخی که روی منبع به سطح مایع فشار وارد می کند برای بالا آوردن رنگ و در نهایت خارج کردن رنگ از داخل پیستوله استفاده می شود و برای رنگ پاشی های سقف و عمودی بسیار مناسب و کاربردی هستند . قیمت پیستوله بادی با توجه به کیفیت های متفاوتی که دارند در بازار متفاوت است همچنین برای خرید پیستوله بادی ، پیستوله ای را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت مطلوبش دارای برند معتبر نیز باشد .

سیستم اسپری تحت فشار چیست ؟

مخزن اسپری های تحت فشار به صورت درزگیری شده است و نیروی فشار داخل مخزن باعث می شود که رنگ بالا آمده و در نهایت از نازل پیستوله خارج شود . از اسپری های تحت فشار ، برای رنگ های غلطی استفاده می شود .

پیستوله های دیگری به غیر از پاشش رنگ  در بازار به فروش می رسند که برای پاشش مواد های خاص به کار گرفته می شوند این پیستوله ها به شرح ذیل می باشند :

پیستوله سایه پاش

 پیستوله سایه پاش برای اسپری نمودن رنگ به صورت خط های باریک مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل به این ابزار پیستوله سایه پاش می گویند . همچنین سایه پاش های مختلفی با برندهای متفاوت مانند پیستوله سایه پاش نووا و ... در بازار موجودند که به فروش می رسند

 قلم رنگ پاش یا ایربراش

قلم رنگ پاش یک نوع پیستوله بسیار باریک و ظریفی است که برای نقاشی قسمت های باریک مانند نوارها بسیار کاربرد دارد .

کنیتکس پاش :

کنیتکس پاش برای پاشش انواع کنیتکس بر روی دیوار کارایی دارد و قابلیت پاشش انواع مختلف کنیتکس به صورت ریز دانه ، متوسط و یا دانه درشت را دارد .

پیستوله گازوئیل پاش :

برای روان کاری و شستشوی قطعات  های متحرک  از پیستوله گازوئیل پاش استفاده می شود پیستوله گازوئیل پاش همانطور که از اسمش مشخص است برای پاشش گازوئیل ، گریس و روغن استفاده می شود .

پیستوله قیر پاش :

پیستوله قیر پاش برای قیرهای رقیق شده مورد استفاده قرار می گیرد . پیستوله قیر پاش با یک منبعی مانند کمپرسورهوا کار می کند و در کارهای صافکاری مانند پاشش قیر به کف خودروها مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربرد پیستوله رنگ پاش چیست ؟

یکی از مهم ترین کاربرد دستگاه پیستوله رنگ این است که می تواند سطوح داخلی و خارجی ساختمان و لوازم های دکوراسیون را رنگ آمیزی کند .

ابزار پیستوله رنگ دارای یک مخزن ، یک لوله و یک نازل مخصوص است که نسبت به ابزاررنگ های سنتی ابعاد بزرگ تری دارد .  

با استفاده از پیستوله رنگ سرعت عمل و یکنواختی کاملی بر روی سطوح ایجاد می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله رنگ آمیزی با پیستوله را مطالعه نمائید .