نحوه استفاده از فوم پلی یورتان

3134بازدید پنجشنبه 31 مرداد 1398تاریخ امتیاز

کاربرد فوم پلی اورتان و نحوه استفاده از آن

آیا برای شما هم پیش آمده که به دلیل باز بودن  درزهای درب و پنجره گرد و غبار و یا سرما به داخل ساختمان نفوذ کند ؟ برای پر کردن درزها شاید اولین کاری که به ذهنتان برسد با استفاده از گچنحوه استفاده از فوم پلی اورتان ، کاربرد فوم پلی اورتان و یا سیمان درزها را پر کنید اما این راه حل مناسبی نیست چراکه  گچ و سیمان برای درزگیری کثیفی های زیادی را به همراه دارد و شاید کارتان را به دلیل این که نتواند بعضی از قسمت درزها را که دسترسی به آن مشکل است را پر کند ناتمام باقی بگذارد . به همین دلیل اسپری فوم هایی تولید و عرضه بازار شده اند که به راحتی می تواند تمام درزهای ساختمانی را حتی درزهایی که دسترسی به آن سخت است را نیز پر کند .  مارک اسپری فوم موجود در بازار متفاوت است در بازار اسپری فوم هایی مانند اسپری فوم زتکس ، اسپری فوم سیستا ، اسپری فوم آکفیکس و ... به فروش می رسند که از نظر کیفیتی متفاوت اند ما در این مقاله شما را با اسپری فوم و روش استفاده صحیح فوم  بیشتر آشنا می کنیم .

اسپری فوم پلی یورتان چیست ؟

فوم پلی یورتان یک اسپری فوم فشرده است که در همه جا مخصوصا برای درزگیری خانه بسیار استفاده می شود و در بازار به فروش می رسند. نوع استفاده اسپری فوم یا به صورت شلنگ خور و یا به صورت فوم گان خورمی باشد که به یک گان یا دستگاه تزریق فوم نیاز دارد اما برای درزگیری ما به شما اسپری فوم شلنگی را پیشنهاد می کنیم چرا که این نوع اسپری ها بسیار مقرون به صرفه هستند .

فایده استفاده از فوم پلی یورتان چیست ؟ اسپری فوم پلی یورتان علاوه بر پر کردن درزو شکاف ها ، برای عایق کاری ساختمان ها نیز استفاده می شود .همانطور که ذکر شد برای جلوگیری از نفوذ گردو غبار و نفوذ سرما استفاده از فوم پلی اورتان بسیار تاثیر گذار است  اما باید روش استفاده فوم پلی اورتان را نیز بدانید ما در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه ی استفاده از اسپری فوم پلی یورتان بیشتر آشنا کنیم .

اسپری فوم پلی یورتان را می توانید از نمایندگی های فروش اسپری فوم و یا فروشگاه ها ی چسب خریداری نمائید . برای درزگیری درب با استفاده از فوم ابتدا باید دور تا دور درب را از هرگونه کثیفی پاک کنید وحتما تا 30 درصد محل مورد نظر را فوم اسپری کنید همچنین برای این که عملکرد بهتری برای پوشش درزها داشته باشید حتما اسپری فوم را برعکس بگیرید چرا که اسپری های فوم یک شلنگ برای تزریق فوم دارند و در محل هایی که دسترسی به آن سخت است را به راحتی می تواند پر کند . در هنگام اسپری کردن فوم باید نکات هایی نیز رعایت شود تا درزگیری تمیز تری را انجام دهیم .

نکات مهم در حین استفاده از اسپری فوم پلی اورتان

 

حتما قبل از تزریق ، از یک دستکش کار پلاستیکی استفاده نمائید چرا که قدرت پخش فوق العاده بالایی دارد .

قبل از استفاده از اسپری فوم ، اسپری را چند بار تکان دهید چرا که برای تولید فوم از گان پیشران استفاده می شود که به تزریق فوم کمک ویژه ای می کند با تکان دادن اسپری ، گاز و مواد با یکدیگر ترکیب می شوند . سپس قوطی اسپری را به صورت وارونه نگه دارید تا مواد فوم در نزدیکترین حالت به نازل قرار بگیرد . با این کار گازها در قسمت انتهایی قوطی اسپری قرار می گیرد و با فشاری که به مواد وارد می شود باعث تزریق بهتر مواد روی درزها می گردد .  

همانطور که در این مقاله ذکر شد اسپری فوم پلی اورتان از مواد پلی اورتان و گازهای پیشران ساخته شده و باید بدانید که میزان جنبش گازهای پیشران به درجه دما بسیار بستگی دارد بدین معنی که اگر قوطی اسپری فوم در حین تزریق برای درزگیری گرم باشد حرکت مولکول های گازهای پیشران افزایش می یابد و فشار بیشتری را روی مواد وارد می کند و باعث می شود تزریق با شدت بیشتری انجام شود اما اگر فوم در حین درزگیری سرد باشد حرکت گاز پیشرانه کم تر شده و در تزریق بهینه فوم دوباره خلل ایجاد می کند بنابراین حتما قوطی اسپری فوم پلی اورتان را در دما +5 تا +35 درجه سانتی گراد نگهداری کنید پیشنهاد ما به شما این است که یک روز از قبل از استفاده ، فوم را 12 ساعت در دما اتاق نگهداری کنید .

لازم به ذکر است فوم هایی نیز در بازار به فروش می رسند که در هوای سرد نیز قابل استفاده هستند بنابراین در خرید اسپری فوم پلی اورتان به این خصوصیات اسپری توجه نمائید .

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا درهنگام درزگیری با اسپری فوم پلی اورتان باید به آن آب اسپری کرد ؟ حتما می دانید که فوم پس از خشک شدن کامل حالت اسفنجی به خود می گیرد که منافذهای زیادی دارد و هرچه منافذهای فوم بزگتر باشد باید بدانید که تراکم و استحکام فوم بیشتر می شود . علاوه بر این موردها رطوبت ، فوم را افزایش می یابد .

تابش نور باعث می شود رنگ پلی اورتان تغییر کند برای جلوگیری از تغییر رنگ فوم پس از خشک شدن کامل و برش دادن می توانید فوم را رنگ کنید .