رنگ آکریلیک چیست ؟

113بازدید دوشنبه 4 شهریور 1398تاریخ امتیاز

آیا می دانید رنگ آکرلیک چیست و چه کاربردی دارد ؟

رنگ های آکرلیک یک رنگی است که بر پایه رزین اکریلیک ساخته شده و در بیشتر ساخت  رنگ های با کیفیت به کار برده می شود اگر درباره رنگ های آکریلیک اطلاعاتی داشته باشید متوجه می شوید که این رنگ ها قابلیت شستشو  دارند اما باید بدانید که به طور صد در صد قابل شستشو نیستند . رنگ های اکریلیک به دلیل این که از موادهای مضر به کار گرفته نمی شوند کاربرد آن تقریبا رو به افزایش است . در این مقاله ما شما را با کاربرد رنگ آکریلیک و مزیت استفاده از آن بیشتر آشنا می کنیم بنابراین تا آخرین مطالب با ما همراه باشید .

رنگ آکریلیک چه مزیتی می تواند داشته باشد ؟ چرا رنگ های آکریلیک طرفدار بسیار زیادی دارد ؟رنگ اکریلیک چیست ، کاربرد رنگ آکریلیک

رنگ های آکریلیک یک رنگ بر پایه آب است و می تواند به راحتی با آب رقیق شود اما چه چیزی باعث شده تا رنگ های آکریلیک مورد توجه بسیاری از عموم قرار بگیرد ؟ رنگ های آکریلیک با محیط بسیار سازگار هستند و هیچ خطری برای محیط زیست و انسان ندارد ، بی بو بودن رنگ آکریلیک یکی دیگر از ویژگی های این رنگ است ، رنگ آکریلیک مانند رنگ پلاستیک است و با وجود این که با آب حل می شوند قابلیت شستشو دارند اما همانطور که قبلا هم ذکر شد رنگ آکریلیک مانند رنگ روغنی به صورت کامل ضد آب نیست و تا 90 درصد قابل شستشواند . از رنگ آکریلیک می توانید در محیط هایی که مرطوب هستند نیز استفاده نمائید بدون این که از بابت پاک شدن رنگ نگران شوید .

رنگ آکریلیک سطوح را به راحتی می تواند کامل پوشش دهد و قابلیت خشک شدن بسیار سریع دارد و همین ویژگی مثبت باعث می شود در یک روز کاری رنگ آمیزی بیشتری انجام دهید .

 

 

رنگ آکریلیک چه کاربردی دارد ؟

کاربرد رنگ آکرلیک برای رنگ آمیزی سطوح مانند گچ ، سیمانی ، بتنی ، آجر و دیگر نماهای داخل و خارج ساختمان می باشد . همچنین رنگ استر آکریلیک و ضد زنگ ساختمانی توسط برخی کارخانجات ساخته می شوند و کاربرد رنگ آستری برای زیر کار رنگ آکریلیک است و ضد زنگ نیز قابل استفاده برای سطوح فلزی داخل و خارج ساختمان می باشد . اگر بخواهیم رنگ های آکریلیک را تقسیم بندی کنیم به سه دسته تقسیم بندی می شوند :

1-رنگ آکریلیک براق

2-رنگ آکریلیک نیمه براق

3-رنگ اکریلیک مات

آیا رنگ آکریلیک معایب هم دارد ؟

رنگ های آکریلیک همانطور که ذکر شد به صورت کامل و صد در صد قابل شستشو نیستند ، و بستگی به زیرسازی آن دارد بدین معنی که اگر از زیر سازی پلاستیک استفاده کنید شستشوی رنگ آکریلیک بسیار ضعیف می شود اما اگر از رنگ روغن برای زیر سازی آن استفاده شود امکان شسشتو رنگ اکریلیک افزایش می یابد البته درباره هزینه ها نیز باید گفته شود با استفاده از این روش هزینه ها نیز افزایش می یابد . 

استفاده از قلم مو برای رنگ آکریلیک باعث می شود کیفیت رنگ آمیزی کاهش یابد چرا که با استفاده از قلم مو ، رد قلم مو مشخص می شود و در نهایت کیفیت رنگ آمیزی به نتیجه مطلوبی نمی رسد . پس بهترین روش برای رنگ آمیزی رنگ آکریلیک استفاده از غلطک می باشد .

از دیگر معایب رنگ آکریلیک میزان درخشش آن است این رنگ ها نسبت به رنگ های روغنی از درخشش کم تری برخوردارند و پس از خشک شدن براقیت خود را از دست می دهند و تمیز کردن سطوح کدر و غیر شفاف کارسختی می باشد .

نکات مهم برای خرید رنگ آکریلیک

به دلیل این که رنگ های آکریلیک با کاربردهایی متفاوت تولید و عرضه بازار می شوند باید در خرید رنگ اکریلیک توجه بیشتری داشت . برای مثال برخی رنگ های آکریلیک برای مصارف داخلی تولید می شوند برخی برای مخصوص نما  یا آکریلیک هایی که  ضد زنگ فلز هستند و یا پرایمر آستر آکریلیک که برای زیرکار آکریلیک مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت رنگ های آکریلیک با توجه به کیفیت و برندهایی که دارند در بازار بسیار متفاوت است اما با مطالعه این مقاله می توانید بهترین رنگ آکریلیک موجود در بازار را خریداری کنید .

در رنگ آمیزی باید به برخی نکات مهم توجه نمود تا بتوانیم رنگ آمیزی دلخواهمان را ایجاد کنیم برای رعایت این نکات ها به لینک زیر مراجعه نمائید :

نکات مهم در هنگام استفاده از رنگ اکریلیک