آشنایی بیشتر با انواع صفحه برش

786بازدید دوشنبه 1 مهر 1398تاریخ امتیاز

آشنایی بیشتر با انواع صفحه برش

صفحه برش همانطور که از اسمش مشخص است برای برش و یا ساییدن سطوح به کار گرفته می شود . صفحه ها به تنهایی هیچ کاربردی ندارند و باید به دستگاه هایی مانند دستگاه فرز ، پروفیل بر و ... متصل شوند تا بتوانند سطوحی را برش و یا سایش دهند . صفحه  ها در استفاده های طولانی مدت باید تعویض شوند زیرا زمانی که از صفحه ها به مدت طولانی برای سایش و برش استفاده کنید متوجه کم شدن قطر صفحه و کند شدن آن خواهید شد به همین دلیل هر چند وقت یکبار پس از استفاده باید یک صفحه سالم و نو خریداری کنید .

دراین مقاله سعی شده شما را با انواع صفحه برش ، کاربرد صفحه برش ، سایز ، ضخامت و جنس صفحه بیشتر آشنا کنیم زیرا صفحه ها براساس اندازه ، نوع کاربرد ، ضخامت و جنس به چند دسته تقسیم بندی می شوند وبا توجه به کارایی هایشان طراحی های متفاوتی نیز دارند .

صفحه  برش بر اساس اندازه

صفحه های برش معمولا در چندین سایز 115 ، 125 ، 180 ، 210 ، 230 ، 250 ، 300 ، 350 میلی متر تولید می شوند . اما پر فروش ترین سایز صفحه برش در بازار 115 ، 180 و 230 میلیمتر است البته سایزهایی مانند 300 و 350 نیز در دستگاه هایی مانند پروفیل بر کاربرد دارد .

انواع صفحه برکاربرد صفحه برش , انواع صفحه برش

همانطور که گفته شد صفحه های برش بر اساس کاربردهایشان به چند دسته تقسیم بندی می شوند که به شرح ذیل می باشد :صفحه آهن بر

1-صفحه آهن 

صفحه آهن بر چیست ؟

صفحه آهن بر یک نوع صفحه های برش پر کاربرد است که در سایزهای 115 ، 180 و 230 موجودند . کاربرد صفحه آهن بر چیست ؟ صفحه های آهن قطرهای متوسطی دارند و برای برش مواد های نرم تر مانند آلومینیوم استفاده می شوند .

2-صفحه سنگ بر

صفحه سنگ بر چیست ؟

صفحه سنگ بر از نظر سایزی با مقایسه با صفحه آهن بر یکسان هستند و دارای سایز 115 ، 180 و 230 میلیمتری می باشند . صفحه سنگ بر همانطور که از اسمش مشخص است برای برش دادن سنگ ها استفاده می شود و می توان گفت کاربرد صفحه سنگ بر ، برش انواع سنگ ها است ضخامت صفحه سنگبر نسبت به صفحه استیل بر بیشتر است اما از صفحه های ساب  و سایش از ضخامت کم تری برخوردار می باشد .

3-صفحه استیل بر

صفحه استیل بر چیست ؟کاربرد صفحه استیل بر ؟ 

صفحه های استیل بر، از نظر ضخامت دارای 2 سایز یک میلیمتری و دو میلیمتری می باشند  و برای برش قطعه های استیل کاربرد دارند . صفحه استیل بر یک میلیمتری برای برش با قطر کم استفاده می شود و صفحه برش استیل بر دو میلیمتری برای برش قطعات با قطرهای بالا استفاده می شود .

نکته :

قبل از استفاده از صفحه استیل بر حتما به این نکته توجه داشته باشید که برای برش با این نوع صفحه ها باید برش ، به صورت عمود انجام شود زیرا صفحه های استیل بر بسیار شکننده می باشند . و در برش های مورب به سرعت می شکنند .

تفاوت صفحه استیل بر با صفحه آهن بر چیست ؟

صفحه استیل بر بر خلاف صفحه آهن بر ، کاملا از نظر ظاهری تخت و صاف است و برآمدگی وسط صفحه را ندارد .

همچنین قیمت صفحه استیل بر ، با توجه به کیفیت های مختلفی که دارند ، متفاوت است و فروش انواع صفحه برش با توجه به نیاز و کاربرد مشتریان در بازار بسیار رایج شده است . 

4-صفحه ساب و سایش

کاربرد صفحه ساب چیست ؟

صفحه ساب برای صاف کردن انواع سطوح ، سایش ، پلیسه گیری و ... مورد استفاده قرار می گیرد . صفحه ساب به دلیل این که عمل سایش را انجام می دهد با مقایسه با صفحه های دیگر از ضخامت بیشتری برخوردار است .

5- صفحه پروفیل بر

صفحه پروفیل برچیست ؟

صفحه های پروفیل بر همانطور که قبلا هم ذکر شد نسبت به صفحه های دستگاه های دیگر مانند فرز از سایز بزرگتری برخوردار است و دارای سایز 300 و 355 میلیمتر می باشد و این تنها تفاوت صفحه پروفیل بر با صفحه های دیگر است .

6-صفحه الماسه چوب

کاربرد صفحه االماسه چوب

صفحه های الماسه چوب در سایزهایی مانند 250 ، 300 ،350 میلیمتر در بازار موجودند که امکان نصب بر روی ابزارهایی مانند اره گردبر و اره فارسی بر دارد و برای برش چوب بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد . معمولا نجارها به دلیل استفاده زیاد از اره های گردبر و فارسی بر از صفحه الماسه چوب بسیار استفاده می کنند و می توان گفت فروش صفحه الماسه چوب در بازار به دلیل استفاده زیاد رو به افزایش است .

7-صفحه الماسه MDF

کاربرد صفحه الماسه ام دی اف

صفحه الماسه ام دی اف ، از نظر ظاهری با مقایسه با صفحه الماسه چوب بسیار مشابه یکدیگرند این صفحه ها در سایزهای 250 ، 300 ، 350 می باشد و از نظر جنس همانند صفحه چوب می باشد . اما تفاوت صفحه الماسه ام دی اف با صفحه الماسه چوب چه می تواند باشد که این دو را از یکدیگر مجزا کرده است ؟ با تمام شباهت های این دو محصول تعداد دندانه های صفحه الماسه ام دی اف  از صفحه الماسه چوب بیشتر است و می تواند برش ظریف تری را روی قطعه ایجاد کند .

    8- صفحه گرانیت بر

کاربرد صفحه گرانیت بر چیست ؟

صفحه گرانیت بر ، نسبت به صفحه های دیگر از یک طراحی ویژه ای برخوردار است و جنس آن از با کیفیت ترین آلیاژ فولاد می باشد تا به وسیله شیارهایی که دارد علاوه بر سایش گرانیت بتواند ضربه هایی نیز به آن وارد کند با استفاده از صفحه گرانیت ، گرانیت به  خوبی برش داده می شود .  صفحه های گرانیت بر را می توان بر روی دستگاه فرز نیز نصب نمود و در سایزهای 115 ، 180 و 230 میلیمتری در بازار به فروش می رسند .

9- صفحه سرامیک بر

کاربرد صفحه سرامیک بر چیست ؟

دیسک سرامیک بر و دیسک گرانیت بر هردو به عنوان ابزارآلات برشی به کار برده می شوند و مانند دیسک گرانیت بر در سایزهای مختلفی به فروش می رسند و امکان نصب بر روی ابزارآلات فرز را دارند . با استفاده از صفحه سرامیک بر با کیفیت ، از شکستن و لب پر شدن سرامیک و کاشی ها جلوگیری می شود و سرامیک را با دقت بالایی برش می دهد .

10- صفحه سنباده

کاربرد صفحه سنباده چیست ؟

صفحه های سنباده که در مش ها متفاوتی وجود دارند با بزرگ تر شدن عدد مش آن ها ذرات ریزتر و در کل نرم تر می شوند و امکان نصب روی ابزارآلاتی مانند فرز و مینی فرز را دارد کاربرد صفحه سنباده می تواند برای سنباده کاری روی سطوح مختلف باشد .

11- مینی فلاپ

کاربرد مینی فلاپ چیست ؟

مینی فلاپ ،  یک نوع صفحه ای است که از چندین سنباده تشکیل شده که به صورت مورب روی یکدیگر قرار می گیرند . مینی فلاپ ها قابلیت نصب بر روی دستگاه های فرز و مینی فرز را دارند و در مش ها و سایزهای متفاوتی به فروش می رسند و می توانند به راحتی سنباده کاری روی قطعه را انجام دهند .

12- پد پولیش

کاربرد پد پولیش چیست ؟

پد پولیش صفحه ایست که در اندازه های مختلفی وجود دارند و با الیافی مثل پشم  ، پوست بره پوشانده شده اند . کاربرد پد پولیش چیست ؟ از پد پولیش برای پولیش کردن خودرو و یا هر وسیله دیگری استفاده می شود و برخی از این مدل پد پولیش ها باید بر روی صفحه پشتیبان سوار شوند و برخی دیگر نیاز به صفحه پشتیبان ندارند .

اهمیت جنس صفحه برش

جنس صفحه برش برای کار بسیار حائز اهمیت است و با توجه به کاربردی که دارند دارای جنس هاس متفاوتی می باشند  

 برای خرید صفحه بر ، به کیفیت صفحه دقت داشته باشید چرا که صفحه بر باید از جنس قطعه سخت تر باشد تا بتواند به راحتی قطعه مورد نظر را برش داده و یا بسابد .

 صفحه الماسه چوب چیست , صفحه گرانیت بر چیست