چسب دوقلو چیست ؟ و چگونه استفاده میشود

221بازدید پنجشنبه 13 آذر 1399تاریخ امتیاز

چسب دوقلو چیست ؟

چسب دوقلو نوعی چسب ترکیبی دو جزیی قدرتمند است که به آن چسب اپوکسی نیز می گویند . این چسب ، از دو تیوپ (جزء) جداگانه ساخته شده که تیوپ اول حاوی رزین و تیوپ دوم دارای مواد کاتالیزر می باشد که با ترکیب این دو ، قدرت چسب برای چسباندن سطوح بالا می رود .

زمانی که این دو با یکدیگر ترکیب می شوند واکنش مولکول های کوچک به یکدیگر پیوند خورده و این عمل باعث به وجود آمدن رزین های پلیمری می شود .

کاربرد چسب دو قلوچسب دوقلو ،کاربرد چسب دوقلو

چسب دوقلو ، با عملکرد عالی بهترین چسب برای چسباندن سطوح فلزی ، شیشه ای ، پلاستیکی و... به شمار می رود و می توان در کارهای دانش آموزی نیز از این چسب استفاده نمود .

مشخصات محصول چسب دوقلو

چسب دوقلو دارای :

  • مقاومت بالا در برابر حرارت ( مخصوصا چسب دوقلو معمولی نسبت به نوع شفاف دوام بیشتری دربرابر حرارت دارد )
  • قابلیت خشک شدن سریع چسب
  • قابلیت رنگ پذیری
  • مقاوم در برابر حلال ها و عوامل محیطی

نحوه استفاده از چسب دوقلو :

در ابتدا سطح مورد نظر باید کاملا تمیز و فاقد هرگونه مواد روغنی باشد ، سپس به اندازه مساوی دو چسب را حدود 30 ثانیه با یکدیگر ترکیب کرده و پس از گدشت 5 دقیقه چسب را به سطح مورد نظر آغشته کنید .

قطعه چسبانده شده پس از دو ساعت قابل استفاده است .

توجه :

اگر پس از استفاده چسب دو قلو ، چسب به جاهای دیگر سطح نیز آغشته شد با یک ابزار برنده پس از خشک شدن اضافه چسب را برش دهید .

توصیه ایمنی قبل استفاده از چسب دوقلو

  1. هنگام استفاده از چسب دوقلو از دستکش استفاده نمایید
  2. توصیه می شود چسب دوقلو دور از مواد اشتعال زا نگهداری شود
  3. چسب را دور از دسترس کودکان قرار دهید

قبل از خرید چسب دوقلو ، به اصل بودن برند چسب حتما توجه کنید چرا که در صورت تقلبی بودن محصول ، موجب آسیب پذیری قطعه می شود .

خرید چسب دوقلو

چسب دوقلو با برندهای مختلفی در بازار چسب وجود دارد . یکی از  بهترین چسب دو قلو ، چسب دوقلو غفاری است که شرکت آن از مرغوب ترین مواد اولیه برای تولید این چسب غفاری استفاده نموده که در کم ترین زمان ممکن نیز خشک می شود و دارای دو نوع چسب دوقلو شفاف غفاری و چسب دوقلو ساده غفاری می باشد .

تفاوت چسب دوقلو شفاف با چسب دوقلو ساده

چسب دو قلو شفاف ، علاوه بر بی رنگ بودن شیشه را با قدرت بالایی می چسباند و اما از نظر قیمت نسبت به چسب دوقلو ساده قیمت بالاتری دارد .

چسب دوقلو معمولی ، در برابر حرارت نسبت به چسب دوقلو شفاف دوام بیشتری دارد .

درجه حرارت محیط در گیرایی چسب تاثیر به سزایی دارد . هرچه محیط گرم تر باشد چسب دوقلو سریع تر خشک می شود و اگر دمای محیط خنک تر باشد باید زمان بیشتری برای خشک شدن چسب صرف نمایید .

اگر چسب در دمای 70 درجه سانتی گراد خشک شود قطعا قدرت چسب بالاتر خواهد رفت .

بهترین حلال چسب

به طور کلی می توان گفت چسب های بر پایه حلال در مقابل بعضی از حلال ها ضعیف هستند. یکی از این حلال ها که به راحتی در دسترس عموم قرار دارد، استون است. استون قادر است تا خیلی از چسب ها را حل کرده و مشکل قرارگیری آنها در محل نامناسب را برطرف نماید. البته به کارگیری استون مشکلاتی را نیز به وجود می آورد ، استون علاوه بر چسب، بسیاری از رنگ ها را نیز حل کرده و اغلب بافتی که رنگ بر روی آن قرار گرفته را نیز می خورد ، بطور مثال وقتی می خواهیم لکه چسبی را که روی پارچه یا بافتی قرار گرفته است، با استون پاکسازی نماییم ، این امکان وجود دارد که استون با حل کردن رنگ بستر چسب، لکه جدیدی ایجاد نماید که البته مناسب نخواهد بود .

در استفاده از استون دقت لازم را مبذول نمایید چرا که استون ماده ای بسیار مضر برای سلامت انسان می باشد .