کاربرد چسب دو قلو

131بازدید جمعه 7 آذر 1399تاریخ امتیاز

کاربرد چسب دو قلو

چسب دو قلو نوعی چسب ترکیبی دو جزیی قدرتمند است که به آن چسب های اپوکسی نیز می گویند این چسب ها همانطور که از اسمشان مشخص اند دارای دو تیوپ جدا گانه اند . تیوپ اول حاوی رزین و تیوپ دوم دارای مواد کاتالیزر است که با ترکیب این دو قدرت چسبانندگی چسب بیشتر می شود و با سرعت بالایی دو قطعه را به یکدیگر می چسباند .

زمانی که این دو چسب با یکدیگر ترکیب می شوند واکنش مولکول های کوچک به بکدیگر پیوند خورده و سپس با ترکیبات اکسیژن دار واکنش می دهند و این عمل باعث به وجود آمدن رزین های پلیمری می شود .

 

چسب دوقلو قابلیت چسباندن سطوحی مانند فلز ، شیشه ، سنگ و ... را دارد و در دو نوع شفاف و رنگی با برندهای مختلفی مانند چسب دو قلو شفاف غفاری ، چسب دو قلو ساده غفاری ، چسب دو قلو پرستیژ شفاف رازی  و ... در بازار به فروش می رسند .

چسب های دو قلو پس از گذشت زمان 10 دقیقه ، خود را می گیرد و پس از گذشت زمان یک ساعت ، کاملا خشک می شود همچنین چسب های دو قلو قابلیت رنگ پذیری و سوهان خوردن را نیز دارد و در برابر حلال های شیمیایی بسیار با دوام است .

نحوه مصرف چسب دو قلو

از هر دو تیوپ چسب دو قلو به اندازه مشخص به مدت 30 ثانیه ترکیب کرده و پس از زمان 5 دقیقه  به سطح مورد نظر بچسبانید اگر چسب به جاهای دیگر سطح نیز ریخته شد پس از خشک شدن با ابزار برنده می توانید اضافه های چسب را برش دهید . قطعه چسبانده شده را پس از گذشت 2 ساعت می توانید استفاده کنید .

نکته قابل توجه:

باید توجه داشت منظور از 5 دقیقه ای بودن چسب زمان ژل شدن چسب است . یعنی همان فرصتی که به مصرف کننده میدهد تا بتواند از آن استفاده کند .

ناگفته نماند درجه حرارت محیط و گرم یا سرد بودن محل چسب خورده نیز در این زمان و بازه زمانی خشک شدن چسب اثر گذار می باشد .

بهترین حلال چسب

گاهی هنگام استفاده ، چسب بر روی محل نامناسبی و مکانی ناخواسته از مجموعه چسبی در دست ساخت است و مشکل ساز می شود، آن وقت است که چگونگی پاکسازی چسب که به کمک حلال های چسب صورت می گیرد، مطرح می گردد.

به طور کلی می توان گفت چسب های بر پایه حلال در مقابل بعضی از حلال ها ضعیف هستند. یکی از این حلال ها که به راحتی در دسترس عموم قرار دارد، استون است. استون قادر است تا خیلی از چسب ها را حل کرده و مشکل قرارگیری آنها در محل نامناسب را برطرف نماید. البته به کارگیری استون مشکلاتی را نیز به وجود می آورد و آن اینکه استون علاوه بر چسب، بسیاری از رنگ ها را نیز حل کرده و اغلب بافتی که رنگ بر روی آن قرار گرفته را نیز می خورد و این مسئله ای جدی است، وقتی می خواهیم بطور مثال لکه چسبی را که روی پارچه یا بافتی قرار گرفته است، با استون پاکسازی نماییم ، این امکان وجود دارد که استون با حل کردن رنگ بستر چسب، لکه جدیدی ایجاد نماید که البته مناسب نخواهد بود .