آشنایی بیشتر با قفل کتابی

111بازدید دوشنبه 15 مهر 1398تاریخ امتیاز

آشنایی بیشتر با قفل کتابی

برای بستن درب مغازه ، درب آکاردئونی و ... قفل کتابی بهترین انتخاب است چرا که قفل های کتابی بسیار ایمن تر از قفل های آویز می باشند شکل ظاهری قفل های کتابی به صورت مکعب مستطیل است و یک سیلندر میله ای شکل دارند که برای باز و بسته کردن قفل ، سیلندر جا به جا می شوند و با استفاده از آن قفل به راحتی باز و بسته می شود .

ویژگی انواع قفل کتابیآشنایی بیشتر با قفل کتابی , قفل کتابی چیست

بدنه قفل های کتابی از جنس های مختلفی مانند فولاد و یا برنجی ساخته شده اند و برخی از قفل ها دارای روکش و برخی بدنه ای ضد اسید دارند و کلید هایی که برای این نوع قفل ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای سه نوع کلید ساده ، کلید کامپیوتری و یا چهار پر می باشند .

همانطور که قبلا هم گفته شد بدنه قفل کتابی بهتر است از فولاد و یا برنج ساخته شود مکانیزم قفل در این بدنه قرار می گیرد . قفل های فولادی و یا برنجی به دلیل کیفیت بالا در برابر سایش ، ضربه و ...دوام بسیار زیادی دارند همچنین بهترین قفل کتابی ، قفلیست که بدنه ای تو پر داشته باشد . قسمت دیگر قفل کتابی ، سیلندریست که به صورت میله استوانه ای درون قفل قرار دارد و از قسمت دیگر به صورت آزاد می باشد و زمانی که قفل بسته می شود بازوی قفل به داخل بدنه قفل کتابی وارد می شود و در زمان باز شدن از قفل کتابی خارج می شود .

از اجزای مهم دیگر قفل کتابی ، کلید قفل محسوب می شود که برای باز و بسته کردن قفل کتابی مورد استفاده قرار می گیرد . البته همانطور که ذکر شد برخی از قفل های کتابی کلید ندارند و با استفاده از رمز بر روی صفحه کلید ، قفل به راحتی باز و بسته می شود .

آیا قفل کتابی بهتر از قفل آویز است ؟

دستگاه برش قفل پس از گذشت زمان پیشرفت بسیار زیادی کردند و همین باعث شد تا قفل های کتابی ساخته شوند  چرا که با استفاده از این دستگاه به راحتی می توانستند قفل های آویز را باز کنند .

زمانی که قفل های کتابی ساخته شد درب های آکاردئونی در آهنگری نیز تولید شدند و به طور کل قفل کتابی با درب های آکاردئونی مکمل یکدیگر شدند و با ساخت این نوع درب ها و قفل کتابی به نحوی از ورود سارقان جلوگیری می شود .

قفل کتابی چگونه از  مغازه محافظت می کند ؟

بسیاری از عموم برای محافظت از مغازه ها و ماشین ها از قفل کتابی استفاده می کنند با بستن قفل کتابی به کرکره مغازه ، زبانک قفل به هیچ عنوان پیدا نمی شود و این یکی از مهم ترین ویژگی های قفل کتابی محسوب می شود چرا که این ویژگی مغازه را در برابر سارقان محافظت می کند .

 بهترین قفل کتابی ، چه قفلی است ؟

معمولا قفل های کتابی از کلیدهای تخت استفاده می شود چرا که کپی کردن کلیدهای تخت نسبت به کلیدهای یک ردیف دندانه بسیار سخت تر است .

برای خرید قفل کتابی حتما به محل قرار گیری ساچمه قفل توجه کنید زیرا میزان آسیب پذیری قفل را در برابر انواع سوراخکاری تعیین می کند .

قفل های کتابی که از بدنه ضعیف تری ساخته شده اند با ورود فشار کم به گوشواره ، بدنه آن به راحتی می شکند این نوع قفل های کتابی نسبت به سایر قفل ها از قیمت بسیار ارزانی برخوردارند و باعث می شود برای مغازه و ماشین از این نوع قفل های بی کیفیت استفاده نکنند .