تاریخچه دریل

123بازدید پنجشنبه 25 مهر 1398تاریخ امتیاز

تاریخچه دریل

قبل از این که دریل های پیشرفته ای مانند دریل های امروزی ساخته شود در گذشته تاریخچه دریل ، به زمان انسان های اولیه بر می گردد آن ها برای سوراخکاری سطوح از سنگ های نوک تیز استفاده می کردند که دوره آن به 35000 سال پیش مربوط است .

تولد اولین دریل در چه سالی بود ؟تاریخچه دریل ، تولد اولین دریل

پس از گذشت سال ها  انسان ها توانستند دریلی را جایگزین سنگ های نوک تیز برای سوراخکاری سطوح کنند که نام آن را دریل کمانی گذاشتند . تاریخچه دریل کمانی به 10000 سال پیش بر می گردد و به عنوان اولین دریل سوراخکاری در دوره خود شناخته شد که حرکت عقب جلو را به حرکت دورانی تبدیل می کرد البته از دریل کمانی امروزه برای سنگ کاری ، دندانپزشکی ، ایجاد آتش نیز استفاده می شود .

تاریخچه دریل دستی

در اواخر قرن 19 دریل های دستی با پیشرفت علم و تکنولوژی پا به عرصه ابزارآلات جدید گذاشتند و در سال 1877 اولین دریل دستی به نام egg beater تولید و به بازار عرضه شد و توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرد . دریل دستی با حرکت چرخشی ، دسته دریل را به حرکت چرخشی مته تبدیل می کرد .

انواع دریل دستی

دریل دستی دیگری به نام دریل brace drill به بازار معرفی شد که در ایران به نام دریل شتر گلو معروف است و مورد استفاده بسیاری از نجاران قرار گرفت .

پس از اختراع موتور دراواخر  قرن 19 ،  یک فرد استرالیایی به نام آرتور جیمز آرنات در سال 1889 یک دریل الکتریکی در شهر ملبورن استرالیا اختراع نمود اما به دلیل وزن زیادش قابل جابه جایی و حمل نبود .

تاریخچه دریل دسته تپانچه ای

در سال 1895 شرکت مهندسی برادران فین در شهر اشتوتگارد آلمان موفق به اختراع دریل الکتریکی شدند که از دریل شترگلویی بسیار پیشرفته تر بود و وزن سبکش توجه بسیاری از عموم را به خود جلب نمود اما در سال 1916 یک شرکت به نام بلک اند دکر ، دریل اختراع شده توسط برادران فین را با کمی تغییرات بهبود بخشید و دریل الکتریکی دسته تپانچه ای و ماشه ای را تولید و عرضه بازار نمود که حتی می توان گفت دریل های امروزی نیز بر اساس دریل اختراع شده توسط شرکت بلک اند دکر، پیشرفت و توسعه یافتند .

اولین دریل هایی که در کشور انگلیس ساخته شدند بیشتر برای سوراخکاری سطوح چوبی کاربرد داشتند به همین دلیل مورد استفاده نجاران قرار می گرفت چرا که سوراخکای چوب با چکش و یا میخ کار بسیار سخت و دشواری بود و با اختراع این نوع دریل ، کار نجاران به نحوی آسان تر شد . تولید کنندگان پس از تولید دریل مخصوص سوراخکاری چوب ، دریلی را تولید کردند که توانایی سوراخکاری انواع فلزات را هم داشت و بدین صورت برای  هر کاری دریل های مخصوص تولید و عرضه بازار شدند .

پس از اختراع شدن دریل در سال 1780 -1790 میلادی در کشور انگلیس به تاریخچه دریل سازی نیز بسیار معروف شد و پس از آن در کشور آلمان و آمریکا دریل های پیشرفته با کاربرد های بسیار تولید و عرضه بازار شدند .

پس از لقب تاریخچه دریل سازی و گذشت چندین سال با پیشرفت علم برای دریل ها دو نوع مته اصلی در بازار موجود شد . مته ساقه گرد مته هایی بودند که برای سوراخکاری روی فلزات کاربرد داشتند این نوع مته ها فقط برای سوراخکاری روی فلزات کاربرد دارد به همین دلیل از مته ساقه گرد برای کارهای دیگر استفاده نمی شد .

نوع دوم مته ها به نام مته های شیاردار است که به مته چهارشیار و مته پنچ شیار تقسیم بندی می شوند . مته های 5 شیار نسبت به مته های 4 شیار کاربرد بیشتری داشته و عملکرد بهتری نسبت به این نوع مته دارد به این نوع مته ها مته های دو الماسه نیز می گویند .

تاریخچه دریل های امروزی

پس از ساخت دریل های الکتریکی توسط شرکت بلک اند دکر ایده ای نوین و خلاقانه ای برای پیشرفته تر شدن دریل ها پدید آمد . به طوری که با گذشت زمان توانستند انواع دریل با کاربردهایی متفاوت و طراحی های زیبا ، وزنی سبک ، موتور قدرتمند تولید و عرضه بازار کنند و با برندهایی متفاوت به فروش برسانند . دریل های پیشرفته تولید شده امروزی به شرح ذیل است :

دریل چکشی

دریل گیربکسی 

دریل بتن کن

دریل ساده

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دریل و کاربردهای آن  وارد لینک ذیل شوید :

کاربرد دریل 

راهنمای خرید دریل