کولیس چیست و چه کاربردی دارد ؟

54بازدید یکشنبه 4 اسفند 1398تاریخ امتیاز

آیا می دانید کولیس چیست و چه کاربردی دارد ؟

کولیس ابزار اندازه گیری دقیقیست که برای اندازه گیری قطر طول داخلی و خارجی و عمق استفاده می شود . انواع مختلف کولیس در بازار موجودند که برای کارهای مهندسی  ، پزشکی بسیار استفاده می شود که در ادامه مطالب با انواع کولیس بیشتر آشنا می شوید . کولیس ابعاد را به طور مستقیم و با دقت بسیار بالایی اندازه گیری می کند و روش خواندن اندازه ها به نوع سنجش کولیس نیز بستگی دارد .

کولیس به سه نوع تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد :

1-کولیس ورنیه که به کولیس ساده نیز معروف است

2- کولیس عقربه ای که شباهت بسیار زیادی به ساعت دارد و به آن کولیس ساعتی نیز می گویند .

3- کولیس دیجیتال که از نوع پیشرفته کولیس می باشد محاسبه دقیق تری را انجام می دهد و نسبت به کولیس ورنیه و کولیس عقربه ای استفاده آسان تری نیز دارد .

اگر بخواهیم سایزهای پرمصرف اندازه گیری کولیس را بگوئیم باید به 0 تا 15 سانتی متر 0 تا 20 سانتی متر و 0 تا 30 سانتی متر اشاره نمود این سایزهای اندازه گیری همانطور که ذکر شد پرمصرف ترین سایزهای اندازه گیری کولیس می باشد .

انواع مختلف کولیس

کولیس داخلی چیست ؟

کولیس داخلی برای اندازه گیری قطر داخلی اشیا استفاده می شود و به طور کل کولیس داخل شیار سنج برای اندازه گیری شیار داخلی یک قطعه و لوله مورد استفاده قرار می گیرد .

کولیس خارجی چیست ؟

کولیس خارجی همانطور که از اسمش مشخص است برای اندازه گیری ابعاد خارجی استفاده می شود ومی توان گفت برای اندازه گیری قطر یک لوله استفاده از کولیس خارجی بسیار مناسب و کاربردی می باشد همچنین شاخک های بلند برای این کار مناسب است .کولیس ساده

کولیس ورنیر چیست ؟

کولیس ورنیر یکی از بهترین کولیس موجود در بازار است که در آزمایشگاه ها و کارگاه ها بسیار استفاده می شود . کولیس ورنیر به دلیل این که دهانه ثابتی دارد برای اندازه گیری قطرهای داخلی و خارجی مناسب است و اغلب کولیس های ورنیر تا اندازه ی 30 سانت را با دقت 0.02 میلی متر اندازه گیری می کند .

کولیس ورنیر امکان اندازه گیری قطر داخلی ، خارجی و عمق را دارد .

کولیس عقربه ای و یا همان کولیس ساعتی چیست ؟

کولیس عقربه ای شباهت زیادی به کولیس ورنیر دارد با این تفاوت که بر روی کولیس عقربه ای ، یک عقربه تعبیه شده که اندازه گیری طول را به راحتی نشان می دهد .همچنین کولیس ساعتی می تواند 15 تا 30 سانتی متر را بین دو صدم میلی متر تا یک هزارم میلی متر را به راحتی اندازه گیری می کند .

کولیس دیجیتال چیست ؟کولیس عقربه ای چیست ، کولیس چیست

یکی از پیشرفته ترین کولیس ها ، کولیس دیجیتالی است کولیس دیجیتالی بر خلاف کولیس عقربه ای دارای عقربه نمی باشد، بر روی کولیس دیجیتال یک صفحه نمایشگر تعبیه شده که  طول را به صورت دیجیتالی و دقیق اندازه گیری می کند . کولیس دیجیتالی نسبت به کولیس های ورنیر و کولیس عقربه ای محاسبه دقیق تری را انجام می دهد .

با استفاده از کولیس دیجیتال کاربر می تواند طول را به راحتی بر اساس متر ، اینچ ، فوت و ... اندازه گیری کند . برخی از کولیس های دیجیتال به گونه ای طراحی شده که قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد و کاربر می تواند اطلاعات را به کامپیوتر منتقل کند .

کولیس پرگاری چیست ؟

کولیس پرگاری برخلاف کولیس های دیگر قابلیت اندازه گیری ندارد و فقط برای خط انداختن روی چوب و یا فلز استفاده می شود که برای مقایسه فاصله ها استفاده می شود .

کولیس فنردار چیست ؟

کولیس فنردار همانند کولیس پرگاری است با این تفاوت که از کولیس فنردار برای خط انداختن استفاده نمی شود بلکه می توان از این نوع کولیس فنردار به عنوان اندازه گیری استفاده نمود اما برای اندازه گیری با این نوع کولیس ، باید از خط کش نیز کمک گرفت چرا که کولیس های فنردار دارای درجه بندی نیستند . کولیس فنردار قابلیت اندازه گیری 7 تا 30 سانتی متر را دارد .

 برای کسب اطلاعات ، درباره تاریخچه کولیس وارد لینک ذیل شوید :

تاریخچه کولیس