تاریخچه ساخت کولیس

24بازدید شنبه 3 اسفند 1398تاریخ امتیاز

تاریخچه ساخت کولیستاریخچه کولیس ، کولیس چیست

کولیس یک ابزاراندازه گیری دقیقست که برای اندازه گیری قطرطول داخلی ، خارجی و عمق استفاده می شود . در این مقاله سعی داریم شما را با تاریخچه کولیس بیشتر آشنا کنیم بنابراین تا آخرین مطالب با ما همراه باشید .

در سال 1914 شخصی به نام میتوتویو توانست اولین پروانه ساخت کولیس را کسب کند او در سال 1914 در کارخانه میزونوکوچی در شهر کاوازاکی کشور ژاپن فعالیت خود را در زمینه تولید کولیس آغاز نمود و پس از گذشت چندین سال ، در سال 1953 کارخانه خود را به اوتسونومیا انتقال داد  . در سال 1956 آقای میتوتویوبرای ساخت کولیس ، استفاده از فولاد ضد زنگ را مطرح نمود و 7 سال بعد در سال 1963 توانست بیش از یک میلیون کولیس با کیفیت تولید و به بازار عرضه کند . در همان سال با پیشرفت علم کولیس های پیشرفته تری مانند کولیس دیجیتالی ، کولیس ساعتی تولید شدند که در برابر آب و روغن دوام بسیار زیادی داشتند .

امروزه با پیشرفته علم کولیس هایی که طول 2000 میلیمتر را اندازه گیری می کنند نیز تولید و به بازار عرضه می شود که بدنه آن ها از فیبر کربنی ساخته شده این ویژگی باعث سبک شدن وزن کولیس می شود .

همان طور که می دانید قطر داخلی و خارجی یک لوله را نمی توان با یک خط کش مدرج به آسانی اندازه گیری نمود به همین دلیل ابزاری به نام کولیس برای این نوع اندازه گیری بسیار مناسب و کار آمد است . اگر از ساختار کولیس بخواهید بدانید باید گفت که کولیس از یک خط کش مدرج و یک ورنیه متحرک ساخته شده که خط کش ورنیه دارای دو شاخک کوچک و بزرگ است که شاخک کوچک برای اندازه گیری قطر ذاخل و شاخک بزرگ برای اندازه گیری قطر خارجی اجسام استفاده می شود .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کولیس و کاربرد آن وارد لینک ذیل شوید :

کولیس چیست و چه کاربردی دارد ؟