کاربرد انواع رولپلاک

56بازدید دوشنبه 12 اسفند 1398تاریخ امتیاز

کاربرد انواع رولپلاک

برای نصب کابینت ، قاب عکس و ... بر روی دیوار نیاز به یک ابزاریست که بتواند قطعه را محکم به دیوار متصل کند برای این کار ابزاری به نام پیچ و رولپلاک بسیار مناسب و کاربردی می باشد .

در گذشته قبل از ساخت پیچ و رولپلاک برای این که قطعه ای را با پیچ به دیوار متصل کنند باید قطعه را همراه با پیچ ابتدا به چوب متصل می کردند مسلما این کار صدمه زیادی به دیوار وارد می کرد اما امروزه با ساخت پیچ و رولپلاک نصب قطعات بر روی دیوار بسیار آسان شده و آسیب کم تری به دیوار وارد می کند .

معمولا رولپلاک ها از جنس هایی مانند فلز ، فیبر و یا پلاستیک ساخته می شوند و زمانی که پیچ ، تحمل وزن یک قطعه ای را نداشته باشد با استفاده از رولپلاک از ترک خوردگی دیوار جلوگیری می شود .

انواع رولپلاک و کاربرد آنکاربرد انواع رولپلاک

رولپلاک ها در انواع مختلف تولید وعرضه بازار می شوند که در ادامه مطالب به توضیحات بیشتر کاربرد رولپلاک و انواع آن می پردازیم :

رولپلاک ساده

یکی از پرکاربرد ترین رولپلاک های موجود در بازار رولپلاک ساده می باشد . رولپلاک ساده بدون لبه و شاخک است که به صورت دو یا چهاربر تولید می گردند . رولپلاک ساده در هر کاری قابل استفاده است و فقط کافیست با استفاده از یک مته با سایز رولپلاک ، به راحتی دیوار را سوراخ کنید و با یک چکش آن را به دیوار بکوبید .

رولپلاک پروانه ای

رولپلاک پروانه ای چیست ؟ رولپلاک پروانه ای از جنس پلاستیک و فلز است که بر روی بدنه خود دارای دو بال می باشد و با باز و بسته شدن آن در پشت نما گیر کرده و سپس جای خود را ثابت می کنند .

رولپلاک فیشر

رولپلاک فیشر از با کیفیت ترین پلاستیک ساخته شده و برای نصب این نوع رولپلاک ها سوراخ های بزرگ تری نسبت به رولپلاک های دیگر ایجاد می شود این نوع رولپلاک برای دیوارهای سیمانی ، بتنی و سنگی مناسب و کاربردی است .

رولپلاک فلزی 

رولپلاک فلزی ، از جنس فلز با کیفیت است و برای دیوارهای قطور و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و پس از نصب محکم به دیوار می چسبد . اگر از پیچ های بزرگ برای اتصال قطعات استفاده می کنید رولپلاک فلزی انتخاب ایده آلی می باشد .

رولپلاک لبه دار

رولپلاک لبه دار از جنس پلاستیک و یا فیبر است و از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به رولپلاک ساده دارد با این تفاوت که رولپلاک لبه دار همانطور که از اسمش مشخص است دارای لبه است و پس از نصب پیچ بر روی دیوار و نما قرار می گیرد .

رولپلاک شاخک دار

رولپلاک شاخک دار ، بر روی بدنه خود شاخک هایی دارد که در حین بستن پیچ شاخک های رولپلاک به دیواره داخلی متصل می شوند .

رولپلاک hud

یکی از بهترین انواع رولپلاک ، رولپلاک HUD  است که قیمت بالاتری نسبت به رولپلاک های دیگر دارد این نوع رولپلاک برای همه افراد توصیه نمی شود و فقط برای کسانی که نمای آن ها نیاز به دریل هیلتی داشته باشد باید از رولپلاک hud استفاده کند . رولپلاک hud در اندازه 4 و یا 5 سانتی متری هستند و به راحتی وارد دیوار می شوند این نوع رولپلاک بر خلاف رولپلاک های لبه دار ، بدون لبه می باشند .

روش نصب پیچ و رولپلاک

پیچ و رولپلاک را می توان با طی چند مرحله ساده نصب نمود برای این کار ابتدا باید سطح مورد نظر را با دریل سوراخ کاری کنید و سپس رولپلاک مورد نظر را در داخل سوراخ قرار دهید پس از این کار پیچ مناسب را در داخل رولپلاک قرار دهید . در آخرین مرحله با استفاده از چکش با ضربه زدن به پیچ و رولپلاک از محکم نصب شدن آن مطمعن شوید .

برای آشنایی بیشتر با انواع پیچ نیز ، می توانید وارد لینگ ذیل شوید : 

انواع پیچ و پیچگوشتی با کاربردهای آن