آشنایی بیشتر با گیره و پیچ دستی

98بازدید سه شنبه 26 فروردین 1399تاریخ امتیاز

آشنایی بیشتر با گیره و پیچ دستی

آیا می دانید پیچ دستی چیست و چه کاربردی در صنایع چوب مخصوصا در کارهای نجاری دارد ؟ ما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع پیچ دستی و بهترین گیره نجاری بیشتر آشنا کنیم تا با اطلاعات کافی از این نوع ابزارنجاری به راحتی بتوانید استفاده کنید، بنابراین تا آخرین مطالب ، با ما همراه باشید.

معرفی پیچ دستیمعرفی پیچ دستی ، گیره نجاری چیست

پیچ دستی یک نوع ابزارکاربردیست که درکارهای نجاری بسیار استفاده می شود چرا که با استفاده از پیچ دستی ، قطعات کنار یکدیگر ثابت نگه داشته شده تا کار ساخت تمام شود زیرا در کارنجاری نمی شود هم دو قطعه را کنار یکدیگر نگه داشت و هم بتوانیم کارمان را به نحو عالی انجام دهیم. به همین دلیل پیچ دستی مانع لغزش دو قطعه می شود و قطعه را به صورت ثابت نگه می دارد تا کار با دقت و سرعت عمل بیشتری انجام گردد.

پیچ دستی علاوه بر نگهداری قطعات پرس کردن و به هم فشردن قطعات چسب خورده را نیز انجام می دهد.

انواع گیره دستی و معرفی پرکاربردترین گیره نجاری

گیره پیچی

گیره پیچی ، یک گیره قدرتمندیست که به وسیله یک پیچ عمل باز و بسته شدن را انجام می دهد . استفاده از گیره های پیچی بسیار آسان است و در هرکاری می توان از این نوع گیره های پیچی استفاده نمود انواع گیره پیچی به شرح ذیل می باشد:

گیره پیچی c شکل

یکی از بهترین گیره پیچی ، گیره پیچی C شکل است که به دلیل شکل ظاهری به حروف c ، به گیره پیچی c شکل معروف شده است . در قسمتی که قطعه در گیره پیچی c شکل قرار می گیرد به صورت سرتخت ساخته شده که با پیچاندن این دو سر از یکدیگر جدا و یا نزدیک می شوند. گیره پیچی cشکل علاوه بر مصارف نجاری ، در مصارف عمومی و مغازه ها نیز کاربرد بسیاری دارد و می توان گفت سایزهای مختلف گیره پیچی برای کارهای کوچک و بزرگ تر ساخته شده اند.

گیره پیچی f شکل

از دیگر گیره های پیچی پرفروش در بازار که کاربرد بسیاری نیز دارد ، پبچ دستیfشکل می باشد که در همه مصارف خانگی ، عمومی و تعمیراتی استفاده می شود اگر ساختار تشکیل دهنده این نوع پیچ دستی را بخواهید بدانید باید گفت که گیره دستیf شکل ، مجهز به یک فک l شکل و یک بازو بلند و یک فک متحرک می باشد و اگر پایه پیچ دستی f شکل کروی باشد قابلیت ثابت نگه داشته شدن در زوایای مختلف را دارد.

گیره نری یا گیره سه طرفه چیست ؟

نجاران برای کار روی لبه های چوب از گیره نری بسیار استفاده می کنند ویژگی گیره نری در این است که علاوه بر دو پیچ دارای یک آرواره سوم نیزمی باشد که به وسط چوب فشار وارد می کند.

کاربرد گیره دو پیچی

در بعضی موارد نجاران باید از گیره هایی استفاده کنند که آسیبی به قطعه مانند خط و خش وارد نشود به همین دلیل گیره دوپیچی مناسب برای این کار ساخته شده که جنس زبانه آن از چوب می باشد. گیره دو پیچی همان طور که از اسمش مشخص است دارای دو پیچ برای باز و بسته کردن می باشد و از آن می توان در زاوایه های مختلف نیز استفاده نمود.

موارد استفاده گیره دندانه دار

جوشکارها ، فلزکارها از گیره دندانه دار بسیار استفاده می کنند چرا که این مدل گیره دندانه داربسیار قدرتمند است و برای کارهای صنعتی مناسب می باشند و بعضی از مدل های گیره دندانه دار میله های بسیار بلندی دارند که برای قطعات های فلزی بزرگ به کار گرفته می شوند.

کاربرد گیره سریع

گیره سریع به صورت پیشرفته تر ساخته شده به گونه ای که از اتلاف وقت کاربرتا حدی جلوگیری می کند چرا که گیره سریع ، از سرعت عمل بالاتری برخورداراست و دهانه آن نسبت به گیره های پیچی سریعتر باز و بسته می شود اما اگر بخواهیم به معایب گیره سریع نسبت به گیره های پیچی اشاره کنیم باید میزان قدرت گیره ها را بیان کرد. گیره سریع نسبت به گیره های پیچی از قدرت کمتری برخورداراست و برای نگه داشتن قطعات باید از چند گیره سریع استفاده نمود.

تقاوت گیره اهرمی با گیره fشکل

از گیره اهرمی درکارهایی مانند فلزکاری ، جوشکاری و نجاری استفاده می شود . این مدل گیره اهرمی از نظر شکل ظاهری شباهت بسیار زیادی به گیره f شکل دارد اما نوع کارایی آن با گیره f  شکل متفاوت است . دهانه گیره اهرمی به وسیله اهرمی که دارد باز و بسته می شود اما در گیره پیچی f شکل همانطور که در مطالب قبل ذکر شد به این شکل نیست و از طریق پیچ باز و بسته می شود . یکی دیگر از مزایای گیره اهرمی دارا بودن سیستم جغجغه ای بر روی گیره می باشد ، با داشتن سیستم جغجغه ای کاربر تا زمانی که بر روی دکمه فشار وارد نکند گیره ثابت می ماند.

گیره انبری (گیره فنری) چیست ؟

با خواندن این مقاله با گیره های مختلفی آشنا شده ایده اما گیره های دیگری نیز با کاربردی متفاوت مانند گیره انبری وارد بازار شده اند که به عنوان گیره فنری معروف هستند.

گیره انبری شباهت زیادی به گیره لباس دارد و برای کارهای سبک و کوچک تری مانند چسب زدن و یا رنگ کردن مورد استفاده قرار می گیرد . گیره فنری از ابعاد و وزن کوچک تری برخوردار است و جنس دهانه آن برخلاف گیره های دیگر از پلاستیک نرم ساخته شده تا به قطعه آسیبی وارد نکند . کسانی که برای رنگ کردن دو قطعه به یک گیره کاربردی نیاز دارند ما خرید گیره فنری را پیشنهاد می کنیم.

کاربرد گیره تفنگی

گیره تفنگی دررده ابزارآلات دستی قراردارد و تعمیرکاران از این مدل گیره تفنگی بسیار استفاده می کنند .

 ویژگی گیره تفنگی :

گیره تفنگی دارای دو عدد دکمه است که با فشار دادن یکی از این دکمه ها ، دهانه گیره بسته ترمی شود و با فشاردادن دکمه دیگر آن گیره به طور کامل آزاد می شود و به راحتی می توان جهت ارواره های گیره تفنگی را تغییر داد و برای فشار دادن قطعه یا دور نگه داشتن آن استفاده نمود.  

کاربرد گیره میله ای

گیره میله ای ، از یک میله قدرتمند فلزی ساخته شده که دارای دو زبانه است یکی از این زبانه گیره میله ای به وسیله پیچ بازوبسته می شود و دیگری روی میله متحرک می باشد . از این نوع گیره فلزی برای کارهای سنگین بسیار استفاده می شود چرا که در برابر فشار نسبت به گیره های دیگر دوام بیشتری دارد و نجاران و کسانی که به یک گیره میله ای نیاز دارند باید بدانند که هرچه طول میله گیره ، بزرگتر باشد قطعات بزرگتر و سنگین تری را می توانند داخل گیره میله ای قراردهند.

تفاوت گیره میله ای با گیره لوله ای

تفاوت گیره میله ای با گیره لوله ای دراین است که گیره میله ای دارای یک میله تخت بوده اما گیره لوله ای دارای میله ی دوران شکل است و برخلاف اسمش در کارهای لوله کشی هیچ کاربردی ندارد و مورد استفاده نجاران است.

گیره 90 درجه ( گیره زاویه دار )

گیره زاویه دار و یا همان گیره 90 درجه همانطور که از اسمش مشخص است برای نگه داشتن گوشه ها با زاویه 90 درجه استفاده می شوند . انواع گیره 90 درجه در بازار موجود است که از نظر کارایی مشابه یکدیگر هستند و فقط از نظر شکل ظاهری کمی باهم تفاوت دارند.

گیره تسمه ای برای نگهداری چه قطعاتی استفاده می شود؟

گیره تسمه ای ، دارای یک نواربلند از جنس نایلون است که به قطعاتی دایره ای شکل و یا مربعی استفاده می شود.

چگونه گیره تسمه ای قطعه را ثابت نگه می دارد ؟

گیره تسمه ای با نواربلندی که دارد به دور قطعه می پیچد و به راحتی قطعه را ثابت نگه می دارد.

با داشتن اطلاعات کافی درباره انواع گیره پیچی ( پیچ دستی ) انتخاب صحیح تری می توانید در خرید پیچ دستی داشته باشید ، بنابراین قبل از خرید گیره نجاری اطلاعات کامل درباره انواع آن کسب نمائید تا بتوانید بهترین پیچ دستی براساس نیاز کار خود انتخاب کنید.