نحوه نگهداری صحیح از کمپرسور باد

143بازدید یکشنبه 31 فروردین 1399تاریخ امتیاز

نحوه نگهداری صحیح از کمپرسور باد

کمپرسور باد یکی از ابزارآلات پر کاربردیست که در تعمیرگاه های خودرو های سبک و سنگین ، گاراژها ، کارگاه های مکانیکی و ... بسیار استفاده می شود .

برای افزایش طول عمر کمپرسور هوا ، باید نحوه نگهداری و استفاده صحیح از کمپرسور را بدانید به همین دلیل در این مقاله سعی شده تا شما را با نگهداری صحیح کمپرسور بیشتر آشنا کنیم بنابراین تا آخرین مطالب با ما همراه باشید .

یکی از دلایلی که طول عمر پمپ باد را افزایش می دهد این است که پس از هر بار استفاده از کمپرسور هوا ، کمپرسور را خاموش کرده و اجازه دهید دستگاه کمپرسور استراحت کند .  رطوبت و هوای داخل مخزن کمپرسور را خارج کنید . خارج کردن هوای کمپرسور ، کار بسیار ساده ایست فقط کافیست که شیری که زیر مخزن کمپرسور قرار دارد را بچرخانید تا هوای داخل پمپ باد کامل خارج شود . این کار را پس از هر 100 ساعت کار حتما انجام دهید .

تعویض المنت فیلتر روغن

در هر چند دوره روغن گیر کمپرسور باید تعویض شود معمولا فیلتری که در بالای سر سیلندرقرار دارد پس از  1000 ساعت کار تمیز و یا تعویض می شود .  به این نکته توجه کنید که هر   psi2 افت فشار در فیلترها باعث افرایش مصرف برق می گردد .

اگر استفاده دائمی از کمپرسورهوا ندارید بهترین کار برای افزایش طول عمر آن این است که کمپرسور را از برق کشیده و لوازم جانبی مانند شلنگ فنری را از کمپرسور جدا کنید و کمپرسور و شلنگ آن را در یک مکان خشک و بدون رطوبت قرار دهید چرا که کمپرسور اگر در معرض نور آفتاب و یا زیر باران قرار بگیرد موجب خرابی و یا کاهش طول عمر کمپرسور می شود .

گوش دادن به صدای کمپرسور

در هنگام استفاده از کمپرسور باد ، هر چند دقیقه ای به صدای قطعات کمپرسور مانند بلبرینگ ها ، شل بودن تسمه ها و... گوش کنید تا قبل از این که اتفاقی برای دستگاه بیفتد شما زودتر متوجه اشکال کمپرسور شوید .

گاهی ممکن است کمپرسور به مقدار کمی باد دهی داشته باشد . این اشکال در کمپرسورها به دلیل گرفتگی فیلتر هوا و یا  فرسوده شدن سوپاپ ها طی زمان می باشد که در صورت مواجه شدن با این نوع ایراد ، باید سوپاپ و یا فیلتر هوا را تعویض نمود .

بررسی نمودن دمای کمپرسور باد

یکی از دلایل افزایش دمای کمپرسور باد عدم رعایت سرویس های دوره ای می باشد و افزایش دمای پمپ باد ، بر روی کاهش طول عمر کمپرسور بسیار تاثیرگذار است . اگر دمای دستگاه افزایش یافت حتما فیلتر و روغن کمپرسور را چک کنید .

تهیه لوازم یدکی مصرفی کمپرسور

پیشنهاد می شود قبل از خراب شدن دستگاه پمپ باد ، لوازم های مصرفی مانند فیلتر روغن ، فیلتر هوا ، واشرو تسمه های کمپرسور را تهیه کنید تا در صورت نیاز بدون اتلاف وقت قطعات آن را تعویض نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کمپرسور باد ، وارد لینگ ذیل شوید :

راهنمای خرید کمپرسور