معرفی تیغ اره عمودبر

190بازدید سه شنبه 2 اردیبهشت 1399تاریخ امتیاز

معرفی تیغ اره عمودبر و آشنایی بیشتر با کاربرد و جنس تیغ اره

برای این که اره عمودبر ، برش خوب و سریعی داشته باشد نیاز به یک تیغه به نام تیغه اره عمودبر دارد اما برای خرید تیغ اره عمودبر باید به بسیاری از نکات توجه نمود چرا که تیغه اره عمود بر جنس های مختلف و کاربردهای متفاوتی در کار دارند به همین دلیل باید اطلاعات کافی درباره جنس تیغ اره عمود بر و نوع کاربرد تیغ اره داشته باشید .

رنگ بسته بندی تیغ اره عمودبر

در هربسته بندی معمولا 5 عدد تیغ اره در یک برگ مقوایی قرار دارد که مشخصات فنی ، کد محصول و حتی دستگاه هایی که مناسب برای این نوع تیغ اره ها باشند بر روی بسته بندی ذکر شده است . تیغ اره عمودبر رنگ بندی های متنوعی دارد و این رنگ بندی ها نشانه استفاده برای چه قطعه ای می باشد است برای مثال تیغ اره خاکستری برای قطعه ای مانند چوب ، آبی برای فلز ، سفید برای چوب و فلز و مشکی برای برش سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین برای خرید تیغ اره ، ابتدا باید به نوع قطعه توجه نمود .

انواع جنس تیغ اره عمودبرمعرفی انواع تیغ اره عمودبر ، تیغ اره عمودبر

جنس تیغ اره به چهارگروه تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد :

تیغ اره HCS

تیغ اره hcs  که مخفف کلمه high carbon steel  است از جنس فولاد کربن ساخته شده و برای قطعات نرم مانند چوب نرم ، پلاستیک ، لمینت ، تخته چوب فیبری استفاده می شود .

تیغ اره HSS

تیغ اره HSS  از فولاد سخت کاری شده ساخته شده و مخفف کلمه high speed steel  می باشد . از این نوع تیغ اره برای برش مواد سخت تر مانند آلومینیوم ، مس ، پریلکس ، فلز به جز آهن مورد استفاده قرار می گیرد . از نظر طول عمر در مقایسه با تیغ اره hcs  ، طول عمر بیشتری دارد و به دلیل داشتن دوام بالا و دندانه های ساینده مواد را با سرعت بالایی برش می دهد .

تیغ اره BIM

تیغ اره BIM  ، مخفف کلمه Bi-metal blades است و به نوعی از ترکیب تیغ اره hss و hcs ساخته شده و برای برش چوب سخت ، پلاستیک سخت ، فلزهای آهنی و غیر آهنی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل انعطاف پذیری ریسک شکستن این نوع تیغ اره بسیار کم است .

از نظر طول عمر ، تیغ اره BIM  نسبت به تیغ اره hss و hcs  طول عمر بالاتری دارد .

TC  یا HM

تیغ اره tc  یا hm  از تنگستن کاربید ساخته می شوند و برای برش بر روی فایبرگلاس ، پلاستیک سخت ، ورقه های فیبری تقویت شده با بتن و فولاد ضد زنگ استفاده می گردد . اگر تیغه اره با دندانه تنگستن کابید پوشش داده شده باشد برای برش سرامیک نیز می توان از آن استفاده نمود .

تیغ اره فورج شده

تیغ اره عمودبر فورج شده miled  ، تیزی کمتری دارد که باعث حرکت سایشی می شود و برش سریع تر اما ناهموارتر را ایجاد می کند ،  طول عمر تیغ اره فورج شده بالا بوده و برای کار با مواد چگالی مناسب است

تیغ اره مستقیم برانواع تیغ اره عمودبر

تیغ اره مستقیم همان طور که از اسمش مشخص است دندانه های مستقیم با لبه های تیز دارد و برای برش های صاف بر روی مواد نرم مناسب است .

چه نوع تیغ اره ای را باید تعویض نمود ؟

در صورت کند شدن دندانه های تیغه ، شکسته شدن و یا کج شدن تیغه ، جایگزینی تیغه دیگر بر اساس نوع کار باید تیغ اره را تعویض نمود .

تشخیص تفاوت تیغ اره ها با یکدیگر از طریق شناخت موارد ذیل :

  • جنس تیغه
  • ارتفاع دندانه تیغه
  • شکل دندانه تیغه
  • عرض تیغه
  • ضخامت تیغه
  • زاویه دندانه
  • طول تیغه
  • نوع چپ و راست دندانه

گام دندانه