کمپرسور باد فندکی ماشین چیست ؟

172بازدید یکشنبه 7 اردیبهشت 1399تاریخ امتیاز

کمپرسور باد فندکی ماشین چیست ؟کمپرسورباد فندکی چیست , کاربرد کمپرسور باد فندکی

کمپرسور باد فندکی یک ابزار بسیار ضروریست که باید هر شخصی در خودروی خود داشته باشد شاید از خود بپرسید کاربرد کمپرسور فندکی چیست ؟ در این مقاله انواع کمپرسور باد ماشین و کاربرد آن را شرح داده ایم تا از ضرورت برخورداری از کمپرسور هوا مطلع شوید.

پمپ باد خودرو و یا همان کمپرسور هوا ماشین کار خود را مانند پمپ باد معمولی  انجام می دهد اما فقط می تواند با برق 12 ولت خودرو راه اندازی شود لازم به ذکر است که کمپرسور باد ماشین از نظر حجم و اندازه نسبت به کمپرسور هوای معمولی کوچک تر است و کاربرد اصلی آن برای باد کردن تایر خودرو می باشد اگر در جاده و یا خیابان لاستیک ماشین به طور اتفاقی پنچر شود با استفاده از کمپرسور باد می توانید تایر خودرو را باد کنید تا برای پنچر گیری به یک تعمیرگاه مناسب برسید . کار اصلی کمپرسور باد ماشین برای باد کردن تایر خودرو می باشد اما از آن می توان برای باد کردن استخرهای بادی ، توپ و وسایل های بادی دیگر نیز استفاده نمائید .

تفاوت کمپرسور باد ماشین با کمپرسور هوای معمولی

کمپرسورهوا معمولی برای کارهای صنعتی تر و راه اندازی ابزارآلاتی مانند فرز مینیاتوری بادی ، بکس بادی ، میخکوب بادی ، مخزن رنگ بادی  و... استفاده می شود در حالی که کمپرسور باد ماشین همانطور که از اسمش مشخص است برای باد زدن تایر خودرو مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع کمپرسور باد ماشین

انواع کمپرسور هوا ماشین به شرح ذیل می باشد :

1-پمپ باد فندکی ماشین

2-مینی کمپرسور باد

3-کمپرسور باد سرباتری

4-کمپرسور باد برقی و فندکی

5-استارتر و پمپ باد ماشین

کمپرسور باد فندکی ماشین چیست ؟انواع کمپرسور باد ماشین , کمپرسور باد ماشین چیست

یکی از پرفروش ترین کمپرسور باد ماشین ، کمپرسور باد فندکی ماشین و یا همان پمپ باد فندکی ماشین می باشد و روش استفاده بسیار آسانی نیز دارد فقط کافیست فیش کمپرسور را به داخل خودرو متصل کنید تا با برق 12 ولت ماشین راه اندازی شود و با یک سیم رابط تایر خودرو را باد کنید .

یکی از ویژگی و مزایای مهم کمپرسور باد فندکی این است که به راحتی به سوکت فندک خودرو متصل می شود و بدون سیاه شدن دست و یا آلودگی تایر خودرو را باد می کند . کمپرسورهوا فندکی نسبت به کمپرسورهای معمولی حجم و وزن کمی دارند به همین دلیل به راحتی قابل حمل هستند .

پمپ باد فندکی خودرو با تمام مزیت هایش دارای معایب هایی نیز می باشد برای مثال اگر فیش فندکی خودرو اتصالی داشته باشد ممکن است موتور پمپ فندکی را بسوزاند و یا میزان جریانی که پمپ باد از فیش فندکی پس از سیم کشی ماشین می کشد ممکن است به موتور پمپ و فیش پمپ باد صدمه بزند .

نکته : تمامی این معایب هایی که در مطلب بالا ذکر شد فقط در مواردی که در کمپرسور باد و یا فیش فندکی مشکلی وجود داشته باشد اتفاق می افتد و بیشتر این موارد در کمپرسورهای غیر استاندارد و برندهای متفرقه ایجاد می شود .

قبل از خرید کمپرسور باد فندکی ، به نکات ذیل توجه نمایید :

 • حداکثر میزان تولید فشار باد
 • لوازم جانبی همراه کمپرسور باد
 • حداکثر زمان کارکرد مداوم
 • تک سیلندر و یا دو سیلندر بودن پمپ باد
 • تفاوت کمپرسور باد فندکی خودرو با کمپرسور باد برقی خودرو

همانطور که در مطالب قبل ذکر شد کمپرسور باد فندکی انرژی مصرفی خود را از طریق اتصال به جا فندکی تامین می کند و از طریق این راه می تواند تایر خودرو را باد بزند اما در کمپرسورباد برقی اینگونه نیست پمپ باد برقی ماشین از طریق اتصال به باتری خودرو راه اندازی می شود که نسبت به کمپرسورباد فندکی بسیار زمان بر است همچنین از نظر قیمت نیز پمپ باد فندکی نسبت به پمپ باد برقی مقرون به صرفه می باشد . تنها تفاوت این دو کمپرسور، در میزان قدرت فشار باد و زمان راه اندازی آن می باشد .

مینی کمپرسور هوا

ایا می دانید مینی کمپرسور هوا چیست ؟ مینی کمپرسور هوا از نظر شکل ظاهری شبیه کمپرسورفندکی باد می باشد اما برای راه اندازی مینی کمپرسور باد باید از برق 220 ولت استفاده نمود و قابلیت اتصال به باتری خودرو را ندارد و فقط کاربر می تواند آن را به برق شهری متصل کند . یکی از مزایای کمپرسور باد برقی ماشین این است که قدرت بسیار زیادی برای باد کردن تایر خودرو دارد و همانند کمپرسوربادهای دیگر به دو دسته کمپرسور تک سیلندر و کمپرسور دوسیلندر تقسیم بندی می شوند .

مینی کمپرسورهای دوسیلندر برای خودروهای نیمه سنگین مانند وانت ، مینی بوس و... بسیار مناسب هستند و علاوه براین که قدرت بالایی دارند از نظر زمان نیز به صرفه است .

معایب مینی کمپرسورباد

تنها معایب این نوع دستگاه این است که  بدون دسترسی به برق 220 ولت شهری قابلیت راه اندازی ندارد به همین دلیل مینی کمپرسورهوا جزء دستگاه های کم مصرف قرار گرفته است .

یک مینی کمپرسورباد پیشرفته باید دارای مشخصات فنی ذیل باشد :

 • داشتن چراغ ال ای دی جهت استفاده به عنوان چراغ قوه
 • امکان استفاده از برق شهر و فندکی خودرو
 • امکان دمندگی برای استفاده به عنوان دستگاه بلوور
 • دارا بودن سر فندکی فیوزدار و سیستم تغذیه برق بلند
 • دارا بودن صفحه نمایش دیجیتال جهت نمایش میزان فشارباد
 • دارای سیلندر و پیستون بزرگ و مقاوم
 • دارای انواع نازل مانند توپ ، مبدل تایر ، مبدل باد ، تشک بادی ، توپ
 • ایجاد فشار با قدرت بالای بیش از 140 بار

 

کمپرسور باد سر باتری

یکی از پرفروش ترین پمپ باد خودرو ، کمپرسوربادهایی هستند که با انبر یا فیش سرباتری راه اندازی می شوند و انرژی مصرفی خود را از طریق باتری خودرو تامین می کنند . یکی از ویژگی های مثبت این نوع کمپرسور فندکی می توان به ایمن بودن سیم کشی برق ماشین اشاره نمود بدین معنا که اگر پمپ باد یا فیش فندکی اتصالی داشته باشد به سیم کشی خودرو هیچگونه آسیبی نمی رساند و همین مزایا باعث شده تا طرفداران بسیار زیادی این نوع دستگاه داشته باشد .

برخی خودروهای مدرن به گونه ای طراحی شدند که کاربر دسترسی سخت تری به باتری خودرو دارد و ممکن است با استفاده از این نوع کمپرسوربادها دست و لباس خود را کثیف کند به جز این مورد کمپرسورهوا سرباتری یکی از بهترین کمپرسورباد محسوب می شود .

کمپرسور هوا برقی و فندکی

یکی از بهترین پمپ باد فندکی موجود در بازار ، کمپرسور بادهایی هستند که قابلیت اتصال هم به برق شهری ، فیش فندکی ماشین و باتری خودرو را دارد و کاربر می تواند در مواقع لازم کمپرسورباد را به هر کدام از آن ها متصل کند به همین دلیل پرفروش ترین کمپرسور باد ، کمپرسورباد برقی و فندکی می باشد .

این نوع کمپرسور از وزن بیشتری نسبت به سایر کمپرسورهای دیگر دارد و دلیل آن داشتن یک آداپتور تبدیل برق 220 ولت شهری به برق 12 ولت می باشد و در حد یک آداپتور 12 ولت اضافه وزن نسبت به سایر کمپرسوربادفندکی معمولی دارد .

کمپرسور هوا استارترماشین شارژی و استارتر باتری خودرو

پمپ باد ماشین شارژی یکی دیگر از ابزارآلات پرکاربرد محسوب می شود . برای روشن کردن خودرو در فصل زمستان اگر باتری ماشین ، خالی شده باشد از طریق باتری به باتری کردن خودرو ، باتری شارژ می شود اما راه حل ساده تری به غیر از باتری به باتری کردن خودرو وجود دارد . کاربر می تواند استارتر باتری خودرو را به باتری خوردو متصل کند و از طریق آن باتری خودرو به راحتی شارژ کرد .

از کمپرسورهوا استارتر ماشین نه تنها برای شارژ کردن باتری ، بلکه برای باد کردن تایر خودرو نیز می توان استفاده نمود .

کمپرسور باد فندکی مجهز به دمنده و مکنده

برخی از کمپرسوربادهای فندکی برای باد گرفتن همانند بلوور و یا همان دمنده مکنده عمل می کنند همچنین می توان به خروجی باد یک شلنگ خرطومی متصل نمود و در نقاطی که دسترسی سختی دارند از این دستگاه به عنوان بلوور استفاده کرد . از پمپ باد فندکی دارای دمنده مکنده می توان برای گرد گیری داخل کیس و قطعات الکترونیکی استفاده نمود .

پمپ باد فندکی دارای دمنده مکنده همانطور که از اسمش مشخص است دارای مکنده نیز می باشد و همانند یک جاروبرقی عمل می کند و کاربر می تواند گرد و خاک داخل خودرو را با استفاده از این نوع پمپ باد فندکی پاک کند .

قبل از خرید کمپرسورباد فندکی به میزان فشار ، قدرت و دبی خروجی کمپرسورباد توجه نمایید بدین منظور که باید بدانید که آیا کمپرسور مد نظر توانایی باد کردن لاستیک خودرو را دارد یا خیر برای پاسخ به این سوال ، بنابراین باید فشار و دبی خروجی دستگاه را حتما مورد نظر قرار داد .

برخی از کمپرسورهای هوا دارای مشخصات فنی ذکر شده در مطالب قبل را دارند اما نمی توانند تایر خودرویی را که در بالای جک نیست را باد کنند چرا که توان و قدرت این نوع کمپرسورفندکی ها برای باد کردن تایر خودرو کم است و این معایب کمپرسور باد محسوب می شود اما برخی از کمپرسورباد های فندکی در بازار موجودند که بدون نیاز به جک به راحتی با توان کافی تایر خودرو را باد می کند .

برای خودروهای سنگین ، کمپرسورباد فندکی دو سیلندر بسیار مناسب است چرا که کمپرسور باد فندکی دو سیلندر از توان و قدرت بیشتری برای ایجاد هوای فشرده برخوردارند .

قیمت کمپرسور هوا فندکی

قیمت پمپ باد فندکی ماشین بر اساس نوع کارایی ، نوع برند و کیفیتی که دارند متفاوت است . اگر به یک کمپرسور باد باکیفیت با طول عمر بالا نیاز دارید به برند کمپرسورو نوع کاربرد آن دقت نمایید .

کمپرسورباد فندکی مختلفی مانند کمپرسور باد فندکی دو سیلندر ایکس سان ، کمپرسور فندکی فوجیتا دو پمپ ، کمپرسور باد فندکی تک پمپ فوجیتا و.... در بازار با قیمت های متفاوتی موجودند که هر کدام کاربردهای خاصی را ارائه می دهند .