در کارهنری رزین چه کاربردی دارد؟

34بازدید سه شنبه 18 آذر 1399تاریخ امتیاز

در کارهنری رزین چه کاربردی دارد؟

رزین چیست ؟

رزین ، همان معنای صمغ به زبان انگلیسی است و از ماده شیمیایی فرآورده های نفتی ساخته شده که در کارهای هنری و تولید پلیمر استفاده می شود . ضمنا این ماده حالت چسبندگی دارد که از دو جزء تشکیل شده .

آیا پس از ترکیب این دو ماده رزین حالت شفاف بودن خود را ازدست می دهد ؟ این سوال بسیاری از مصرف کنندگان می باشد . در پاسخ به این سوال باید گفت که رزین ها پس از ترکیب ، شفافیت و بی رنگ بودن خود را از دست نمی دهند اما به محض ترکیب شدن ، از حالت مایع خارج شده و حالت جامد شیشه ای شکل پیدا می کند .

رزین ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند حال در این مقاله به نحوه ساخته شدن رزین طبیعی می پردازیم :

رزین طبیعی ، از گیاهی مانند شیره درخت کاج بدست می آید و به دلیل خاصیت چسبندگی بالا در چند ساعت و یا چند روز سفت می شود .گیاهان دیگری نیز در تولید رزین نقش دارند و تقریبا سالیان زیادیست که انسان از رزین های طبیعی برای کارهای هنری و ... استفاده می کند. از رزین طبیعی برای ساخت چرم ، عطر و جواهراستفاده می شود .

پیشرفت تکنولوژی در تبدیل رزین به پلیمر

با پیشرفت علم و تکنولوژی کسانی که در تولید رزین فعالیت داشتند به این نتیجه رسیدند که رزین می تواند به پلیمر نیز تبدیل شود . البته برای ساخت پلیمر استفاده از رزین مصنوعی مناسب تر است چرا که از نظر قیمت هم مقرون به صرفه تر و تصفیه آن نیز آسان تر می باشد .

انواع رزین های مصنوعی قابل پیش بینی تر و یکنواخت تر از رزین های طبیعی می باشند همچنین امکان تولیدات ناخالص در رزین مصنوعی وجود ندارد .

نحوه ساخت رزین مصنوعی

رزین مصنوعی ، با ترکیب مواد شیمیایی در آزمایشگاه های مخصوص انجام می شود و در نتیجه با ازمایش های متعدد یک رزین مصنوعی چسبناک تولید می گردد . در این آزمایش انواع مختلفی از هیدروکربن ها حرارت داده شده و مولکول ها از هم جدا می شوند و با این کار ترکیبات پلیمری نیز به راحتی ساخته میشود .

از رزین مصنوعی می توان ، در تولید انواع پلاستیک ، رنگ به جای رزین طبیعی استفاده نمود .

کاربرد رزین طبیعی

 • قابلیت استفاده در ساخت زیورالات ، میزو لوازم زینتی خانه ، نقاشی
 • به دلیل شفاف و بی رنگ بودن در صنایع مختلف از این نوع رزین استفاده می شود
 • قابلیت استفاده برای کارهای هنری

ویژگی رزین اپوکسی

 1. دوام بالا نسبت به اسید و مواد شیمیایی
 2. مستحکم و قدرت چسبندگی فوق العاده بالا
 3. عایق بودن در برابر رطوبت و جریان الکتریسیته
 4. قابلیت تحمل دما پس از سفت شدن
 5. غیر قابل اشتعال
 6. قابلیت تحمل فشار لاستیک به مقدار  5تن در هر سانتی متر مربع

کاربرد رزین اپوکسی در هنر

به دلیل این که درصد بسیار کمی از مواد سمی و شیمیایی در رزین اپوکسی استفاده شده هیچ آسیبی به سلامت هنرمندان و مصرف کنندگان وارد نمی کند و از این رو کاربرد بسیاری در مصنوعات هنری دارد  .

ساخت انواع جواهرات ، لوازم دکور ، لوازم تزیینی از کاربرد رزین اپوکسی ، در هنر به شمار می رود .

انواع رزین

 • رزین اپوکسی غلیظ
 • رزین اپوکسی رقیق
 • کریستال سرورنیک

رزین اپوکسی غلیظ

این رزین ، همانطور که از اسمش مشخص است غلظت بیشتری نسبت به رزین های دیگر دارد و برای ساخت زیورآلات مناسب و کاربردی است .

توجه : حتما قبل استفاده از رزین اپوکسی غلیظ ، گرم و در آخر کار حباب گیری شود این کار به دلیل غلظت بالای رزین انجام می شود .

رزین اپوکسی رقیق

رزین اپوکسی رقیق ، برخلاف رزین اپوکسی غلیظ  بسیار رقیق بوده به همین دلیل نیازی به گرم کردن و حباب گیری در آخر کار ندارد . از این رزین برای خلق آثار سه بعدی بسیار استفاده می شود .

کریستال سرور نیک

کاربرد کریستال سرورنیک مشابه با رزین اپوکسی 50 درصد است و شامل رزین و هاردنر به اندازه مساوی می باشد . این نوع ماده به دلیل پایدار بودن خاصیت گرانروی نسبت به رزین اپوکسی 50 درصد ، حالت محدب گونه کم تری به خود میگیرد .

چه سطوحی برای استفاده از رزین اپوکسی مناسب است ؟

برای نقاشی با رزین اپوکسی از سطوحی مانند چوب ، شیشه ، فلز استفاده میشود و نکته قابل توجه این است که سطوح سوراخ دار برای کار با رزین اپوکسی مناسب نیست .

برای کار با رزین اپوکسی و ایجاد نقاشی سه بعدی به چه ابزار دیگری نیاز است ؟

 1. رزین و هاردنر
 2. قاشق چوبی
 3. لیوان یکبار مصرف
 4. دستکش
 5. رنگ اکرلیک
 6. سشوار
 7. قالب چوبی
 8. ترازو دیجیتال

بهترین قالب گیری رزین

قالب سیلیکونی ، قالب لاتکسی ، قالب پلاستیکی ، قالب خانگی

قالب سیلیکونی

قالب سیلیکونی ، به دلیل منعطف بودن برای قالب گیری اشیاء سه بعدی استفاده می شود .برای مثال النگو را می توان با قالب سیلیکونی قالب گیری نمود .

قالب لاتکسی

برای سفت شدن رزین اپوکسی در قالب لاتکسی به هاردنر بیشتری نیاز دارید به همین دلیل قبل از قالب گیری ، حتما تست شود .

نکته :  لاتکس با ترکیب روغن فاسد می شود بنابراین برای جداسازی قالب ، از مایع ظرفشویی استفاده کنید .

قالب پلاستیکی

برای قالب پلاستیکی ، از قالب شکلات های بسته بندی و یا ظروف یکبار مصرف که در بازار موجودند استفاده کنید .

قالب خانگی

برای استفاده از قالب های کوچک ، قالب جایخی و یا جعبه شکلات مناسب بوده و از ظروف پلاستیکی در منزل نیز می توان به عنوان قالب استفاده نمود .

نحوه تمیز کردن رزین

برای پاک کردن رزین از سطح کار ، از استون و یا لاک پاک کن استفاده کنید و اگر رزین ، خشک و سفت شده بود می توانید آن را از سطح کار برش دهید . اما سعی کنید کار با رزن را با دقت بالایی انجام دهید تا نیازی به پاک کردن رزین بیرون سطح کار نداشته باشید .

نحوه رنگ کردن رزین اپوکسی

رنگ هایی که برای این کار مورد استفاده قرار میگیرد پودری ، مایع و خمیری شکل هستند . این رنگ ها زمانی که رزین با هاردنر ترکیب می شود و حالت مایع شکل به خود می گیرند باید اضافه شود.