آشنایی بیشتر با انواع فازمتر

266بازدید چهارشنبه 11 مهر 1397تاریخ امتیاز

آشنایی بیشتر با انواع فازمتر

فازمتر برای تشخیص ولتاژ الکتریکی است ، در واقع شبیه پیچ گوشتی می باشد که بررسی می کند آیا ولتاژ الکتریکی در سیم وجود دارد یا خیر؟ فازمتر ، از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین ابزاری است که درکارهای عمومی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

استفاده از این ابزار بسیار کار آسانی می باشد اما هنوز افرادی هستند که روش استفاده و کاربرد این ابزار را نمی دانند . فازمتر مانند یک لامپ عمل می کند و چون بدن انسان دارای پتانسیل منفی است ، بنابراین قطب منفی هم مقاومت بسیار بالایی در فازمتر دارد به همین علت زمانی که فازمتر را وارد پریز برق می کنید مقدار بسیار کمی از الکترون ها ، از فازمتر عبور می کنند و وارد بدن فرد می شوند در این حالت لامپ درون فازمتر بر اثر عبور این جریان کم ، روشن می شود .

انواع فازمتر 

فازمتر چراغ دار فازمتر

یکی از ابزارهایی که در هر جعبه ابزاری وجود دارد فازمتر چراغ دار است . مدل های چراغ دار همان مدل های معمولی هستند که از گذشته تا به الان مورد استفاده قرار می گیرد .فازمترهای چراغ دار از یک میله سر پیچ گوشتی ، یک چراغ کوچک و یک مقاومت ساخته شده . این فازمترها یک مدار باز هستند که برای بسته شدن مدار به یک رسانا (بدن شما) نیاز دارند که جریان را به زمین وصل کنند همان طور که گفته شد وقتی که شما فازمتر را به پریز وصل می کنید اگر دستتان را ته قسمت فلزی آن قرار دهید و سر آن به سیم فاز وصل شده باشد یک اختلاف پتانسلی به وجود می آید که باعث روشن شدن چراغ می شود ، اما وقتی سیم مد نظر نول باشد اختلاف پتانسلی ایجاد نمی گردد و چراغ فازمتر خاموش می ماند .

فازمتر مولتی کالر

امروزه ابزارآلات پیشرفته تری تولید شده اند و فازمترها در نوع ساختاری تغییراتی کرده اند یک نمونه از تغییرات فازمترهای جدید چراغ آن است . چراغ های پیشرفته فازمترها از نوع لامپ نئون با شدت نور بالاست که در طول روز به راحتی قابل تشخیص است علاوه برآن لامپ این نوع فازمترها را به راحتی می توانید تعویض کنید .

فازمتر الکترونیکی (دیجیتال) 

فازمتر دیجیتال تفاوت بسیاری با دیگر مدل های خود دارد . این فازمتر الکترونیکی بوده و مقدار ولتاژ و اندوکتانس را روی صفحه نمایشی که دارد نشان می دهد همچنین این فازمترها ، شبیه مولتی متر هستند و به غیر از ولتاژ کمیت های دیگری را نیز اندازه می گیرند این نوع فازمتر کاربرد خانگی ندارد.آشنایی بیشتر با انواع فازمتر

فازمتر القائی (حرفه ای) 

فازمتر القائی یک نوع دیگر از دیجیتالی است که علاوه بر این که فاز و نول را تشخیص می دهد می تواند ولتاژ DC و AC  را هم تست کند ، علاوه بر آن می توانید از مقاومت الکتریکی و فرکانس سیم  را که قصد تستش را دارید اطلاع یابید .آشنایی بیشتر با فازمتر و انواع آن

فازمتر با کیفیت

اگر شما می خواهید فازمتر ، فقط مقدار جریان ولتاژ را به شما نشان دهد می توانید از مدل های دیجیتال به عنوان یک ابزار مناسب انتخاب کنید .اگر می خواهید به غیر از جریان ولتاژ ، از فرکانس و مقاومت سیم قطعه مورد نظر نیز مطلع گردید مدل القائی می تواند انتخاب مناسبی باشد اما اگر منظور شما تشخیص آسان ترو بهترروشن شدن یا نشدن چراغ فازمتر می باشد مدل معمولی ابزاری با کیفیت و خوب خواهد بود که از بدنه ای و مقاوم و نشکن برخوردار است بنابراین تشخیص خوب بودن و با کیفیت بودن هر ابزار به نوع کارایی شما از آن وسیله بستگی دارد و تعیین و تشخیص آن بر عهده خود شما می باشد.