از جک آرام بند بیشتر بدانید

599بازدید شنبه 29 تیر 1398تاریخ امتیاز

از جک آرام بند درب بیشتر بدانیدجک آرام بند

کسانی که با نحوه ی ساخت درب و پنجره سر و کار دارند مانند نجاری ، جوشکاری ، کابینت سازی و ... با آرام بند های ببیشتر آشنا هستند. برای این که اطلاعات بیشتری درباره جک آرام بند داشته باشید تا آخر این مطالب با ما همراه باشید .

جک آرام بند چیست ؟

آرام بندها برای بستن درب های بازویی دستی کاربرد دارند و شدت بستن آن را کنترل می کنند . این آرام بندها می توانند بر روی انواع درب ها اعم از چوبی ، یو پی وی سی و فلزی به کار گرفته شوند .

آرام بندهابی هیدرولیکی با تعدیل نیرو ، میزان فشار بسته شدن درب را کنترل می کنند .یک درب زمانی که باز و بسته می شود نیروی وارد شده خود را دریافت می کند ،  سپس آن را فشرده و به آرام بند انتقال می دهد .

جک های هیدرولیکی درب ، در واقع وسیله ای مکانیکی هستند که جهت آسان بسته شدن درب ها به کار گرفته می شوند همچنین انواع قفل ها را می توان همراه آن نیز به کار برد .

بهتر است آرام بند را متخصصین حرفه ای نصب کنند ، اما با آموزش درست در منزل و با توجه به علائم و توضیحات روی آن می توان بدون حضور متخصصین نیز نصب کرد .

جنس درب ، وزن درب ، محل قرار گرفته شدن درب و همچنین نوع قفلی که روی درب ها به کار گرفته شده از عوامل بسیار مهمی هستند که روی کار کردن صحیح آرام بند تاثیر زیادی دارند .

جک آرام بند ، باعث می شود سهولت بسیار زیادی در استفاده از درب ها ایجاد کند برای مثال برای عبور و مرور افراد سال خورده و یا کودکان بسیار کاربرد دارد و از بسته شدن درب با شدت زیاد جلوگیری و امنیت را برای این گونه افراد ایجاد می نماید . با نصب کردن این درب دیگر مطمعن می شوید که درب حتما بسته خواهد شد .

جک ها در مواقع اضطراری باید عملکرد درست و به موقعی داشته باشند برای مثال هنگام آتش سوزی نباید آسیب پذیر باشند تا امکان دسترسی به بیرون سریع و آسان صورت گیرد ، البته لازم به ذکر است که این قفل ها باید ضد ضربه و محکم  ساخته شوند که با فشار شدید آسیب نبینند .

شکل ظاهری آرام بند ها از ابتدا تا به الان ، تغییرات زیادی داشته و بسیار پیشرفت کرده اند ، برای مثال سیستم ضد حریق و ضد ضربه بعد از کار کردن ، توسط مشتریان و براساس نیاز آن ها اضافه شده و علاوه بر آن نصب آن ها بر روی انواع درب با جنس های مختلف ،و نصب بر روی درب های برقی و سیستم های قفل برقی نیز دارند . این امر برای آسان استفاده نمودن از ریموت ها مناسب بوده و در استفاده و تردد ، زیاد ما را به مشکل مواجه نخواهد کرد لازم به ذکر است جک ها از افتادگی درب ها بعد از کار طولانی مدت جلوگیری می کند .

ویژگی های مهم جک آرام بند

آرام بند ها  برای درب هایی که در ، در ورودی ساختمان هستند و برای جلوگیری از محکم باز و بسته شدن هنگام وزش باد و یا جلوگیری از صدمه به افرادی که نزدیک آن ها می باشند و تخریب شیشه های به کار رفته در درب ها بسیار کاربرد دارد .

آرام بندها ، متناسب با درب های مختلف ساخته می شوند و هرکدام توانایی تحمل وزنی را دارند ، برای مثال آرام بند می تواند از 15 تا 30 و یا از 60 تا 85 کیلوگرم را کنترل نماید و فقط باید وزن درب ها را بدانید تا بتوانید استفاده مناسبی داشته باشید .

معمولا درب ها به دو دسته تقسیم می شوند ، که هر کدام از آن ها به جک آرام بند مخصوص خودش نیاز دارد :

  • درب های ورودی سنگین آهنی و مجهز به قفل برقی
  • درب های سبک داخل واحد و درب ضد سرقت

درب های گروه اول علاوه بر وزن بیشتر از 80 کیلوگرم ، به علت داشتن قفل برقی ، به جک آرام بند  قوی و سه سرعته نیاز دارد تا جک آرام بند ، بتواند درب سنگین را حرکت داده و بعد سرعت سوم آن به نیروی فنر قفل برقی غلبه کند وسپس درب را ببندد . البته سیستم های دو سرعته اگر قدرت کافی داشته باشند ، می توانند به راحتی این درب ها را ببندد .

درب های گروه دوم سبک تر و از وزن کم تر از 60 کیلوگرم برخوردار است و فنر قفل آن ها زیاد مقاوم نیست ، بنابراین استفاده ازآرام بندهای دو سرعته سایز 1 تا 3 برای این درب ها مناسب است .

علت خرابی آرام بند

استفاده نادرست می تواند از دلایل خرابی آرام بندها باشد . زمانی که بر روی یک درب ،جک آرام بند نصب می شود نباید با فشار و نیروی زیاد باز شود و در هنگام بسته شدن باید درب را رها کنید  تا به صورت اتومات خودش بسته شود . فشار و نیروی زیاد باعث خرابی آرام بند و نشت روغن اورینگ می گردد ، علاوه بر آن اگر پیچ های تنظیم آرام بند با نیروی زیاد محکم شوند به بدنه داخلی فشار آمده و ممکن است پوسته دستگاه سوراخ و روغن آن به بیرون بریزد .

 تعمیر آرام بند خرابجک آرام بند

اگر یکی از علائم زیر را مشاهده نمودید احتمال این که جک شما خراب باشد زیاد است .

1-پیچ تنظیم آن عمل نمی کند و درب با سرعت کوبیده می شود

2-روغن دستگاه بیرون ریخته و بدنه دستگاه چرب می شود .