انواع متر و ویژگی های آن

332بازدید شنبه 29 تیر 1398تاریخ امتیاز

انواع متر و ویژگی های آن

متر یکی از پرکاربرد ترین لوازم موجود در دنیای ابزارآلات است . ابزاری که ،  در عین سادگی که دارد برای ساختنش باید بسیار دقت کرد زیرا این وسیله جهت اندازه گیری در کارهای مختلف و حتی در منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرد ، بنابراین با متری مناسب و استاندارد می توانیم اندازه گیری های دقیقی داشته باشیم . مترهای مختلفی برای کارهای گوناگون ساخته شده اند این مترها عبارتند از :

  • مترفایبرگلاس
  • چرخ متردارمتر
  • متر لیزری
  • متر باطری دار اتوماتیک
  • متر مهندسی
  • متر روکش دار pvc
  • متر فلزی

 

متر روکش دار PVC چیست ؟

متر روکش دار پی وی سی ، بدنه ای نرم و ضد ضربه ای دارد و در حین اندازه گیری دارای قفل ایستگاهی می باشد و علاوه برآن مجهز به یک گیره فلزی است که کاربر می تواند متر را به وسیله گیره ، به لباس خود وصل کند این نوع متر به دلیل این که بسیار مقاوم است جهت اندازه گیری فاصله های کوتاه مناسب می باشند واغلب کابینت سازها ، نصاب ها و نجاران استفاده می کنند .

متر فلزی چیست ؟

همان طور که از نامش پیداست بدنه این نوع متر ، از جنس فلز است و از لحاظ کارایی با متر روکش دار pvc تفاوت زیادی ندارد . بدنه فلزی این متر باعث شده که در برابر ضربه بسیار مقاوم و محکم باشد و از آن می توان برای اندازه گیری در شغل های مختلف استفاده کرد اما برای کار در محیط های مرطوب مناسب نیستند.

متر فایبرگلاس چیست ؟

متر فایبرگلاس از جدیدترین مترها به شمار می آید که طرفداران بسیاری نیز دارند جنس بدنه فایبرگلاس آن ، باعث شده که در برابر ساییدگی ، ضربه و رطوبت مقاومت زیادی داشته باشد تفاوت متر فایبرگلاس نسبت به مترهای PVC  و متر فلزی ، انعطاف بالای آن می باشد تا بتوانند مواد های منعطف تری مانند گونی ،  فنس ، سیم و... به راحتی اندازه بگیرند.

متر باطری دار چیست ؟

یکی دیگر از انواع مترها ، مترباطری دار می باشد که دارای بدنه ABS  ضد ضربه و مقاوم است مهم ترین تفاوتی که این متر، با مترهایی  که ذکر شد دارد این است که متر باطری دار دارای سیستم جمع کننده به صورت خودکار است که کاربر فقط با فشار دادن یک دکمه می تواند متر را جمع کند . جنس این متر بسیار منعطف است و برای اندازه گیری های پر متراژ مناسب است .

متر مهندسی چیست ؟

همان طور که گفته شد نیازها و محیط  کاری های متفاوت باعث پیشرفت دنیای ابزارآلات شده از این رو شرکت ها در انواع مختلف و براساس نیاز کاربران مترهای مختلفی تولید و عرضه نمودند . یکی از این مترها که تولید می شود متر مهندسی می باشد و شکل آن با مترهای معمولی بسیار متفاوت است ، این متر ، دسته ای ارگونومیکی دارد که کار کردن با آن آسان است و برای جمع کردن متر باید از دسته گردان کناری آن استفاده نمود ساخت ساده این ابزار باعث افزایش طول عمرش می شود و به دلیل این که اتصالات محکم و مقاومی دارند  ، برای کارهای مهندسی ، کارگاهی مناسب هستند پیمانکاران از این نوع متر بسیار استفاده می کنند .

متر لیزری چیست ؟

متر لیزری را برای محاسبه فاصله های طولانی ساخته اند و برای پروژه های ساخت و ساز از این ابزار استفاده می کنند و در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند که هر کدام مزایای مختلفی دارند مدل های پیشرفته متر لیزری می تواند به گوشی متصل شود و محاسبات های پیچیده را هم انجام دهد و برای کسانی که اندازه گیری های مداوم انجام می دهند مناسب است زیرا در اتلاف زمان جلوگیری می کند . برای کسب اطلاع بیشتر در مورد متر لیزری به مقاله ی راهنمای خرید متر لیزری مراجعه نمایید .

اگر در خرید متر تردید دارید ابتدا شرایط و محیط کاری و تعداد دفعات اندازه گیری را مد نظر داشته باشید و سپس متر خود را انتخاب کنید .